>> Головна  |  Про нас...  |  Передплата  |  Реклама 

 

Оподаткування доходів нерезидентів

Консультує Людмила СЛОБОДЕНЮК,
головний державний податковий ревізор-інспектор управління оподаткування фізичних осіб ДПА у м. Києві.
(«Податковий, банківський, митний КОНСУЛЬТАНТ», № 23 (814), 14 червня 2011 року)

За якою ставкою оподатковується дохід від операцій з продажу (обміну) об’єктів нерухомості, що здійснюються фізичними особами — нерезидентами та коли повинен сплачуватись податок?

З 1 січня 2011 року оподаткування доходів фізичних осіб здійснюється відповідно до положень розділу IV (Податок на доходи фізичних осіб) Податкового кодексу України від 02.12.10 № 2755-V (далі — Кодекс).
Відповідно до ст. 162 Кодексу платниками податку на доходи фізичних осіб є фізична особа — резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи; фізична особа — нерезидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні.
Об’єктом оподаткування нерезидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід з джерела його походження в Україні, який остаточно оподатковується під час його нарахування (виплати, надання).
Оподаткування доходів, отриманих нерезидентами, провадиться відповідно до п. 170.10 ст. 170 Кодексу. Згідно з пп. 170.10.1 п. 170.10 ст. 170 Кодексу доходи з джерелом їх походження в Україні, що нараховуються (виплачуються, надаються) на користь нерезидентів, оподатковуються за правилами та за ставками, визначеними для резидентів (з урахуванням особливостей, визначених деякими нормами цього розділу для нерезидентів).
У разі якщо доходи з джерелом їх походження в Україні виплачуються нерезиденту іншим нерезидентом, то вони мають зараховуватися на рахунок, відкритий таким нерезидентом у банку-резиденті, режим якого встановлюється Національним банком України. При цьому такий банк — резидент вважається податковим агентом під час проведення будь-яких видаткових операцій з такого рахунка.
У разі виплати нерезидентом таких доходів іншому нерезиденту готівкою або в не грошовій формі нерезидент — отримувач такого доходу зобов’язаний самостійно нарахувати та сплатити (перерахувати) податок до бюджету протягом 20 календарних днів після отримання таких доходів, але не пізніше закінчення строку його перебування в Україні.
Порядок виконання норм цього підпункту визначено Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.10 № 1226 «Про затвердження Порядку оподаткування доходів з джерелом їх походження в Україні, що виплачуються фізичній особі — нерезиденту іншим нерезидентом».
Порядок оподаткування операцій з продажу (обміну) об’єктів нерухомого майна визначено статтею 172 Кодексу.
Підпунктом 172.9 ст. 172 Кодексу передбачено, що дохід від операцій з продажу (обміну) об’єктів нерухомості, що здійснюються фізичними особами — нерезидентами, оподатковується згідно із цією статтею в порядку, встановленому для резидентів, за ставками, визначеними в пункті 167.1 статті 167 цього Кодексу (15 та 17 відсотків).
Продаж резидентами та нерезидентами успадкованого (отриманого в подарунок) об’єкта нерухомості підлягає оподаткуванню згідно з положеннями цієї статті (п. 172.10 ст. 172 Кодексу).
Згідно із п. 172. 4 ст. 172 Кодексу під час проведення операцій з продажу (обміну) об’єктів нерухомості між фізичними особами нотаріус посвідчує відповідний договір за наявності оціночної вартості такого нерухомого майна та документа про сплату податку до бюджету стороною (сторонами) договору та щокварталу подає до органу державної податкової служби за місцем розташування державної нотаріальної контори або робочого місця приватного нотаріуса інформацію про такий договір, включаючи інформацію про його вартість та суму сплаченого податку в порядку, встановленому цим розділом для податкового розрахунку.
Відповідно до пп. «а» п. 172.5 ст. 172 Кодексу сума податку визначається та самостійно сплачується через банківські установи особою, що продає або обмінює з іншою фізичною особою нерухомість, — до нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу, міни.
Таким чином, згідно з нормами Кодексу дохід від операцій з продажу (обміну) об’єктів нерухомості, що здійснюються фізичними особами — нерезидентами, оподатковується за ставками 15 та 17 відсотків (залежно від суми доходу).
Крім того, під час проведення операцій з продажу (обміну) об’єктів нерухомості між фізичними особами — нерезидентами нотаріус посвідчує відповідний договір за наявності оціночної вартості такого нерухомого майна та документа про сплату податку до бюджету стороною (сторонами) договору.

На підприємстві працює іноземний громадянин, який має тимчасову посвідку на постійне проживання. За якою ставкою слід оподатковувати його заробітну плату? Який документ він повинен отримати від податкового органу про підтвердження статусу резидента?

На нашому підприємстві працює іноземний громадянин, який мав у минулому році статус резидента. Які документи потрібно надати до податкового органу для отримання статусу резидента у 2011 році?

Податковий агент виплачував протягом січня-листопада 2010 року заробітну плату іноземним громадянам і оподатковував її за ставкою 15% та 30%. У грудні були отримані Повідомлення роботодавця про самостійне визначення фізичною особою — іноземцем резидентського статусу. Які санкції передбачено за неправильне застосування ставки податку?

Чи можна у 2011 році зробити перерахунок податку, утриманого у попередньому році та повернути суму податку, де була застосована ставка 30%? Які документи можна отримати у 2011 році від податкового органу про підтвердження статусу резидента?

Уповноважені особи (фізичні особи — підприємці або юридичні особи — резиденти), через яких нерухомість, що належить фізичній особі — нерезиденту, надається в оренду, виконуючи представницькі функції такого нерезидента на підставі письмового договору, чи виступають його податковим агентом стосовно таких доходів?

Чи вноситься інформація про осіб, які є іноземцями та особами без громадянства, не мають постійного місця проживання в Україні, але відповідно до законодавства зобов’язані сплачувати податки в Україні та не мають реєстраційного номера облікової картки платника податків?

Інформаційні повідомлення

Документи та коментарі

Консультації

Відповіді читачам


Mail to WebMaster
Газета консультує з питань податкового, банківського, митного законодавства
При використанні матеріалів посилання на сайт газети «Податковий, банківський, митний КОНСУЛЬТАНТ» обов'язкове
2001-2011 © «Податковий, банківський, митний КОНСУЛЬТАНТ»

ТОВ «Творче об'єднання КОНСУЛЬТАНТ»