>> Головна  |  Про нас...  |  Передплата  |  Реклама 

 

Оподаткування земельних ділянок

Консультує Катерина ГРИВНАК,
начальник відділу адміністрування платежів за землекористування та місцевих податків і зборів ДПА України.
(«Податковий, банківський, митний КОНСУЛЬТАНТ», № 30 (821), 25 липня 2011 року)

Підприємство, якому земельна ділянка належить на праві постійного користування, здає в оренду приміщення бюджетній установі (навчальному закладу). Чи повинна установа сплачувати земельний податок?

Плата за землю — це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (пп. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України).
Земельний податок — обов’язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів (пп. 14.1.72 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).
Згідно зі ст. 269 Кодексу платниками земельного податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв), а також землекористувачі, яким земельні ділянки надані у постійне користування.
Пільги, щодо сплати земельного податку для юридичних осіб встановлені ст. 282 Кодексу.
Відповідно до пп. 282.1.8 п. 282.1 статті 282 ПКУ від сплати земельного податку звільняються дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади незалежно від форм власності та джерел фінансування, заклади культури, науки, освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, фізичної культури та спорту, які повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевого бюджетів.
З урахуванням наведеного, заклади освіти, які повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевого бюджетів, звільняються від сплати земельного податку за земельні ділянки, які перебувають у власності або в постійному користуванні такого закладу.
У даному випадку бюджетна установа є орендарем не житлового приміщення, а тому платником земельного податку до бюджету є підприємство, орендодавець цього приміщення.
При цьому, ст. 797 Цивільного кодексу визначає, що плата, яка справляється з наймача будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини), складається з плати за користування нею і плати за користування земельною ділянкою. Тому бюджетна установа буде сплачувати підприємству — орендодавцю майна плату за користування цим майном та плату за користування земельною ділянкою.
А з урахуванням особливостей пільгового оподаткування, встановлених ст. 284 Кодексу, платники земельного податку, які не користуються пільгою по цьому податку (крім бюджетних установ) у разі надання в оренду частини будівлі бюджетній установі сплачують земельний податок у порядку та за ставками, встановленими розділом ХІІІ Кодексу.

Податковий кодекс визначає земельні ділянки, які не підлягають оподаткуванню. До таких земель належать землі дорожнього господарства автомобільних доріг загального користування. Виробничі бази дорожніх господарств є комплексом, до якого входять як будівлі, так і споруди. Чи підлягають оподаткуванню земельним податком земельні ділянки, що розташовані під виробничими базами, що забезпечують функціонування автомобільних доріг, до складу яких входять будівлі та споруди?

Садівницьке товариство має у користуванні земельну ділянку загальною площею 8,2 га, що підтверджується державним актом на право користування земельною ділянкою. В державному акті вказана загальна площа земельної ділянки та окремо площа під багаторічними насадженнями. Як правильно будуть оподатковуватись землі товариства, яке знаходиться за межами населеного пункту?

Обслуговуючому кооперативу «Житлово-будівельний кооператив «Б» надана у власність земельна ділянка відповідно до статті 41 Земельного кодексу. На підставі норм Цивільного та Господарського кодексів, Закону «Про кооперацію» поняття «товариство» та «кооператив» використовуються як тотожні поняття. Чи є тотожними вказані поняття у значенні та розумінні п. 1 статті 276 Податкового кодексу при оподаткуванні землі?

Фермерське господарство знаходиться на спеціальному режимі оподаткування і є платником фіксованого сільськогосподарського податку. Об’єктом оподаткування цим податком є площа сільськогосподарських угідь та земель водного фонду. Господарство користується земельними ділянками, які отримані на підставі рішень відповідних сільських рад для ведення сільськогосподарського виробництва, а також договорів оренди земельних ділянок, укладених з громадянами. Які площі земель будуть включатися до розрахунку при визначенні розміру фіксованого сільськогосподарського податку?

Підприємство має у селищі міського типу базу відпочинку, яка заключає договори на приймання відпочиваючих з підприємствами, туристичними фірмами, а також реалізує путівки по особистих заявах. Чи поширюється пільга по сплаті туристичного збору на особи, які прибули на базу відпочинку за путівками та курсовками?

Товариство з обмеженою відповідальністю знаходиться на спрощеній системі оподаткування, має у власності земельну ділянку площею 0,15 га. Цільове призначення земельної ділянки відповідно до правовстановлюючого документа на землю (державного акта) — розміщення виробничих приміщень. Згідно з довідкою із даних єдиного державного реєстру підприємств та організацій основним видом діяльності за КВЕД є здавання в оренду власного нерухомого майна. Чи оподатковуватиметься у такому випадку земельна ділянка під зданими в оренду виробничими приміщеннями?

Інформаційні повідомлення

Документи та коментарі

Консультації

Відповіді читачам


Mail to WebMaster
Газета консультує з питань податкового, банківського, митного законодавства
При використанні матеріалів посилання на сайт газети «Податковий, банківський, митний КОНСУЛЬТАНТ» обов'язкове
2001-2011 © «Податковий, банківський, митний КОНСУЛЬТАНТ»

ТОВ «Творче об'єднання КОНСУЛЬТАНТ»