>> Головна  |  Про нас...  |  Передплата  |  Реклама 

 

У 2013 році податок на житлову нерухомість
громадяни сплачувати не будуть

Консульткє Тетяна ДОБРОДІЙ,
головний консультант секретаріату Комітету Верховної Ради України з питань податкової та митної політики.
(«Податковий, банківський, митний КОНСУЛЬТАНТ», №35 (930), 2 вересня 2013 року)

Верховна Рада України 4 липня 2013 року прийняла Закон України № 403 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо об’єктів нерухомості», який набрав чинності з 04.08.13 (надруковано в газеті «Голос України» 03.08.13 № 143). Цим Законом внесено суттєві зміни до статті 265 Податкового кодексу України, зокрема, відмінено для громадян сплату цього податку у 2013 році.
Також внесеними змінами розширено коло «пільговиків» з цього податку, які взагалі не будуть його сплачувати. Так, з 2014 року цей податок не буде нараховуватися на об’єкти житлової нерухомості, в тому числі їх частки, що належать фізичним особам, які відповідно до закону мають статус багатодітних або прийомних, або малозабезпечених сімей, опікунів, піклувальників дітей, але не більше одного такого об’єкта на сім’ю, опікуна, піклувальника, а також належать дітям-сиротам, дітям, позбавленим батьківського піклування та особам з їх числа, визнаним такими відповідно до закону, дітям-інвалідам, які виховуються одинокими матерями (батьками), але не більше одного такого об’єкта на дитину.
Крім того встановлено, що міські, селищні та сільські ради можуть встановлювати додаткові пільги з податку, що сплачується на відповідній території з об’єктів житлової нерухомості, що перебувають у власності релігійних організацій України, статути (положення) яких зареєстровані у встановленому законом порядку, та використовуються для забезпечення діяльності, передбаченої такими статутами (положеннями).
Починаючи з 2014 року база оподаткування цим податком буде обчислюватися не окремо за кожним з об’єктів, а за всіма (у сукупності) об’єктами житлової площі, що перебувають у власника платника податку.
Змінено і підхід до визначення розміру пільг із сплати цього податку. Так, починаючи з наступного року пільга буде надаватися виходячи із сумарної площі об’єктів житлової нерухомості, що перебувають у власності платника податку, незалежно від їх кількості.
Якщо у платника є у власності одна або кілька квартир, житлова площа кожної з яких не перевищує 240 м кв., то податок він буде сплачувати тільки за кількість квадратних метрів сукупної житлової площі, що перевищують 120 кв. м. Наприклад, у людини є три квартири житловою площею 15, 40 та 75 кв. м кожна (сукупна житлова площа дорівнює 130 кв. м). За таких умов податок треба буде сплатити тільки за 10 кв. м (130 кв. м — 120 кв. м).
Якщо платник має у власності один чи кілька житлових будинків, житлова площа кожного з яких не перевищує 500 м кв., то він матиме пільгу на 250 кв. м житлової площі. Наприклад, по двох житлових будинках, в яких житлова площа 90 та 200 кв. м відповідно (сукупно — 290 кв. м), податок буде сплачуватися за 40 кв. м, що перевищують встановлену для пільги межу — 250 кв. м.
У разі, коли платник володіє і квартирою/квартирами і будинком/будинками (незалежно від кількості таких об’єктів), він матиме пільгу із сплати податку на 370 кв. метрів сукупної житлової площі по всіх таких об’єктах.
Таке зменшення (пільга) надається платнику податку один раз за кожний базовий податковий (звітний) рік.
Слід зазначити, що законодавці обмежили надання вказаних вище пільг, якщо об’єкти житлової нерухомості, що використовуються їх власниками з метою одержання доходів (здаються в оренду, лізинг, використовуються у підприємницькій діяльності), тобто в таких випадках власник житла не може претендувати на одержання пільги і повинен сплачувати податок зі всіє житлової площі об’єкта нерухомості.
Ставки цього податку для фізичних осіб встановлюватимуться місцевими радами в таких розмірах:
— не більше 1 відсотка — для квартири/квартир, житлова площа яких не перевищує 240 кв. метрів, або житлового будинку/будинків, житлова площа яких не перевищує 500 кв. метрів;
— 2,7 відсотка — для квартири/квартир, житлова площа яких перевищує 240 кв. метрів, або житлового будинку/будинків, житлова площа яких перевищує 500 кв. метрів;
— 1 відсоток — для різних видів об’єктів житлової нерухомості, що перебувають у власності одного платника податку, сумарна житлова площа яких не перевищує 740 кв. метрів;
— 2,7 відсотка — для різних видів об’єктів житлової нерухомості, що перебувають у власності одного платника податку, сумарна житлова площа яких перевищує 740 кв. метрів.
Ставки податку для юридичних осіб встановлено в таких розмірах:
— 1 відсоток — для квартир, житлова площа яких не перевищує 240 кв. метрів, та житлових будинків, житлова площа яких не перевищує 500 кв. метрів;
— 2,7 відсотка — для квартир, житлова площа яких перевищує 240 кв. метрів, та житлових будинків, житлова площа яких перевищує 500 кв. метрів.
Законом кардинально змінено порядок адміністрування цього податку податковими органами та порядок його сплати фізичними особами. Так, обчислення суми податку з об’єкта/об’єктів оподаткування, які перебувають у власності фізичних осіб, буде здійснюватися органом державної податкової служби за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника житлової нерухомості, а не за місцезнаходженнями кожного з об’єктів, як це передбачалося спершу. Це значно спростить на полегшить для громадян сплату податку, позбавить їх необхідності їздити по різних населених пунктах для сплати податку.
Податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку, обчисленого згідно з підпунктом 265.7.1 пункту 265.7 цієї статті, та відповідні платіжні реквізити, зокрема, органів місцевого самоврядування за місцезнаходженням кожного з об’єктів житлової нерухомості, будуть надсилатися громадянину — платнику податку органом державної податкової служби за місцем його податкової адреси (місцем реєстрації) до 1 липня року, що настає за базовим податковим (звітним) періодом (роком).
Органи державної податкової служби за місцем проживання (реєстрації) платників податку зобов’язано в десятиденний строк інформувати відповідні органи державної податкової служби за місцезнаходженням об’єктів житлової нерухомості про надіслані (вручені) платнику податку податкові повідомлення-рішення про сплату податку.
Якщо нерухомістю володіють нерезиденти України, то нарахування податку та надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень про сплату податку фізичним особам — нерезидентам будуть здійснювати органи державної податкової служби за місцезнаходженням об’єктів житлової нерухомості, що перебувають у власності таких нерезидентів.
Якщо платник податку має якісь сумніви щодо сплати податку (скільки сплачувати податку та, взагалі, чи слід його сплачувати), Законом встановлено, що платники податку мають право звернутися з письмовою заявою до органу державної податкової служби за місцем проживання (реєстрації) для проведення звірки даних щодо:
об’єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності платника податку;
розміру житлової площі об’єктів житлової нерухомості, що перебувають у власності платника податку;
права на користування пільгою із сплати податку;
розміру ставки податку;
нарахованої суми податку.
Це краще робити до того, як податківці правлять повідомлення про сплату податку з визначеною сумою, тобто до 1 липня кожного року.
Якщо ж повідомлення на сплату вже одержано, але платник не згоден із визначеною йому сумою, він також може звернутися до податкового органу за місцем проживання (реєстрації) та провести звірку на підставі оригіналів документів, зокрема документів про право власності на житлові об’єкти. Якщо будуть виявлені розбіжності даних податкового органу та даних платника, податковий орган здійснить перерахунок суми податку і надішле (вручить) йому нове податкове повідомлення-рішення із уточненою сумою податку.
Законом спрощено сплату цього податку для жителів сільської місцевості, які зможуть сплачувати податок через каси сільських (селищних) рад за квитанцією про прийняття податків і зборів.
Як вже зазначалося, у 2013 році громадяни не будуть сплачувати цей податок. Натомість за час, що залишився до 2014 року, з метою формування реєстру платників податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, та забезпечення взяття органами державної податкової служби на облік таких платників податку податківці на місцях повинні провести певну роботу з платниками податку.
Зокрема, податкові органи до кінця 2013 року мають провести звірки з власниками житлової нерухомості щодо кількості об’єктів житлової нерухомості, що перебувають у їх власності, та розмірів житлової площі таких об’єктів, направивши потенційним платникам цього податку повідомлення про необхідність проведення такої звірки.
Будь-який власник об’єктів житлової нерухомості за власним бажанням на підставі оригіналів документів про право власності на об’єкти житлової нерухомості та про житлову площу таких об’єктів може до 31 грудня 2013 року (включно) звернутися до податкового органу за місцем проживання щодо проведення такої звірки.
Додатково хочеться зазначити, що ті фізичні особи, які у 2013 році самостійно або на підставі податкового повідомлення-рішення сплатили податок на нерухомість, відмінну від земельної ділянки, можуть не турбуватися. Сплачені суми цього податку вони зможуть або повернути, або перенести в рахунок сплати цього податку у наступному році. Для цього їм слід звернутися із відповідною заявою до податкового органу за місцем проживання (прописки).

Інформаційні повідомлення

Документи та коментарі

Консультації

Відповіді читачам


Mail to WebMaster
Газета консультує з питань податкового, банківського, митного законодавства
При використанні матеріалів посилання на сайт газети «Податковий, банківський, митний КОНСУЛЬТАНТ» обов'язкове
2001-2013 © «Податковий, банківський, митний КОНСУЛЬТАНТ»

ТОВ «Творче об'єднання КОНСУЛЬТАНТ»