Договір на розробку програмного забезпечення

Consultarius

Оставляйте заявку

Для решения вашей задачи нам будет удобно первую консультацию провести в онлайн режиме или по телефону

Договір на розробку програмного забезпечення

Зовсім недавно такого роду договору сприймалися як щось несерйозне і необов’язкове, але вже через кілька років, їх популярність і значущість в сучасному світі зросла в рази. Це пояснюється тим, що ІТ-компанії стрімко почали займати все більшу нішу на території України, в порівнянні з іншими організаціями.

 

Тому, в цій статті ми з Вами детально розглянемо поняття, сторони, нюанси даного договору і дамо поради, що стосуються того, як саме вигідніше і безпечніше всього скласти Договір.

«LA Consulting» в Києві

допоможе Вам з укладанням договорів і заощадить Ваш час

  • Працюємо по всій Україні
  • Надаємо послуги кращих адвокатів з багаторічним досвідом роботи
  • Допоможемо відкрити бізнес не тільки в Києві, а й по всій Україні
  • Захистимо Ваші права

Нам доверяет более 300 клиентов ежигодно

0
5/5
рейтинг

Нормативно-правова база Договору на розробку програмного забезпечення

ІT юрист

Для правового аналізу цього питання, ми будемо керуватися нормами Цивільного Кодексу України (ЦКУ), Податкового Кодексу України (ПКУ) і Закону України «Про авторське право і суміжні права».

Згідно з українським законодавством, програмне забезпечення вважається “твором”, тому, відповідно, на нього поширюються юридичні норми як до об’єкта авторських прав.

Даний Договір може регулюватися як нормами ЦКУ про Договір підряду, так і нормами ЦКУ про Договір надання послуг. У чому ж різниця між ними? Зараз розберемо.

Підряд – це договір, результатом якого є виконана конкретна робота. Його сторонами виступають підрядник і замовник. В обов’язки підрядника входить виконання умов, які були узгоджені і прописані в документі, а замовник, в свою чергу, зобов’язується прийняти виконану роботу та оплатити її.

Надання послуг – це договір, об’єктом якого є певне благо, яке буде використовуватися ще в процесі його надання. Сторонами в цьому випадку будуть виступати замовник і виконавець. В обов’язки виконавця входить надавати ту послугу, яку доручив йому замовник, а обов’язком замовника буде оплата вищезгаданої послуги.

Тобто, в першому варіанті оплачується вже кінцевий результат, певний продукт, а в другому – сам процес його надання.

Наведемо приклад, якщо перед підрядником стоїть завдання розробити нове програмне забезпечення з подальшою передачею його компанії-замовнику, то це, звичайно ж, буде договір підряду. Інша ситуація, якщо виконавцю необхідно постійно стежити за функціонуванням, як приклад, нове програмне забезпечення, виправляти можливі помилки в його роботі і оплата здійснюється за фактично проведений за роботою час, то це явні ознаки Договору про надання послуг.

Так як ІТ сфера дуже різноманітна, ще є варіант змішаного договору. Що він собою являє? Припустимо, що для розвитку Вашого бізнесу Вам необхідно не тільки розробити нове ПЗ, але і знайти виконавця, для його подальшого обслуговування. Звичайно ж, Ви можете найняти для виконання перерахованих вище завдань одного і того ж виконавця.

Якщо Ви не знаєте, який саме Договір підійде Вам більше, який з них буде більш вигідним і доцільним для Вашої компанії, зверніться до юристів нашої компанії «LA Consulting», ми з радістю надамо Вас і відповімо на всі питання. Зв’язатися з нами можете залишивши заявку на нашому сайті, або ж, зателефонувавши за вказаним на сайті номером телефону.

Головна

Яку модель для розробки програмного забезпечення найкраще вибрати?

банковский налоговый таможенный консультант

Ми поговоримо з Вами про двох найпопулярніших моделях, це Вотерфол і Еджайл.

 

Почнемо з Вотерфол. Суть даної розробки полягає в тому, що спочатку замовник максимально докладно розповідає розробнику те, що він хоче бачити в цьому ПО і, на підставі отриманих даних, після цього розробник перетворює концепцію в готовий продукт. Це явно справа не одного дня, проект може розроблятися і втілюватися місяцями, а може і роками (в залежності від складності та масштабності ідеї).

Вищевказана модель полягає в тому, що замовник, можна сказати, з’являється на початку і потім, після всіх озвучених побажань, тільки чекає готового результату.

 

У чому її особливість? Власне, в тому, що в документації заздалегідь прописується чітка кількість годин, яке необхідно буде витратити розробнику на виконання вимог, які позначені в технічному завданні і вказується оплата за годину роботи.


Аджайл – це загальне поняття, яке припускає постійний контроль замовником ходу просування розробки. Особливістю даного методу є те, що кожен наступний крок робиться виключно після узгодження з клієнтом. Сторони постійно підтримують зв’язок один з одним.

Головна

Різновид договорів на розробку програмного забезпечення

  • Оплата за фактом виконаної виконавцем роботи.

Цей спосіб дуже часто застосовується в тих випадках, коли дуже складно (або неможливо) заздалегідь передбачити і розрахувати обсяг наданих замовнику послуг.

Плюси Договору: його гнучкість, мінливість, оплата вже фактично виконаної роботи.

Мінуси Договору: є ризик того, що початкова ціна, яку запланував замовник, на виході вийде набагато більше. До того ж, замовнику дуже складно буде заздалегідь скласти і конкретизувати в документі кожну короткострокову задачу перед виконавцем.

  • Фіксована оплата замовником.

Даний документ передбачає те, що він буде містити максимально точно і конкретно вказані умови виконання роботи, технічне завдання, термін, який дається на виконання такого роду завдань і їх підсумкова вартість.

Плюси Договору: чіткість і детальність умов зазначених в документі.

Мінуси Договору: якщо виникне необхідність зміни умов або вимог, це не вийде зробити швидко, враховуючи особливості такого роду договору. Для розробника ПЗ тут є небезпека того, що якщо вартість його фактично виконаних робіт перевищить суму, яка була обговорена і погоджена раніше, тоді є ризик того, що замовник йому не буде відшкодовувати витрачені ресурси.

  • Фіксований замовником бюджет.

Назва говорить сама за себе, тобто, замовник самостійно встановлює максимально можливий бюджет і, вже на підставі наданих замовником ресурсів, розробляються технічні завдання для проекту.

Плюси Договору: ідеально підходить для того варіанту, коли у замовника в розпорядженні є певна сума і витрати чітко розплановані і обмежені заздалегідь.

  • Залучення до проекту команди фахівців.

Відповідно до даного виду договору, замовник залучає до роботи додаткову команду фахівців, які будуть контролювати дії розробника ПЗ, терміни виконання, відповідність готового матеріалу початковим вимогам і так далі.

Плюси Договору: замовник звільняється від потреби постійного моніторингу за процесом розробки програмного забезпечення і делегує свої повноваження в цьому людям, які професійно займаються цією діяльністю.

Ми перерахували лише найпопулярніші варіації, відповідно, це абсолютно не означає те, що їх не може бути більше.

Незалежно від того, який саме вид договору Ви виберете, його обов’язково потрібно буде правильно оформити, щоб мінімізувати всілякі ризики, які можуть бути пов’язані з недобросовісними розробниками/замовниками і з невиконанням їх обумовлених зобов’язань. Розібратися в цьому Вам допоможуть фахівці нашої компанії «LA Consulting».

Головна

Складання договору на розробку програмного забезпечення

  • Згідно з нормами ЦКУ, як і будь-який-інший договір, даний документ повинен включати в себе істотні умови. Без них договір буде вважатися недійсним.


    Що включає в себе це поняття?

    • предмет;
    • ціну;
    • термін виконання та якість виконаної роботи;

    Візьміть до уваги те, що чим детальніше Ви пропишите всі можливі умови договору, тим буде краще для Вас. Немає єдиного варіанту заповнення документа даного виду, тому що у кожного замовника є індивідуальні вимоги та побажання до готового продукту розробника.


    Що включає в себе поняття “предмет договору про розробку ПО”?


    Предмет – це завжди робота, послуга, продукт, який розробник зобов’язаний буде надати замовнику, виконавши все по його вимогам і технічним завданням. Якщо ми говоримо конкретно про цю ситуацію, то тут предметом виступатиме програмне забезпечення, його розробка, обслуговування, моніторинг діяльності і так далі. У Ваших же інтересах максимально детально визначити предмет договору, що саме Ви хочете отримати в результаті, в якому вигляді і так далі.


    Так як мова йде про ІТ-компанії, розробнику потрібно взяти до уваги специфічність цієї сфери діяльності та бути готовим до того, що умови можуть змінюватися в процесі виконання ним роботи. А замовник, в свою чергу, повинен віддавати звіт своїм діям і розуміти, що будь-які зміни в первісному плані несуть ризик того, що терміни виконання через це можуть помітно збільшитись і може статися так, що для реалізації нової ідеї знадобиться значно більше грошове вкладення.


    Для того, щоб така ситуація не призвела до конфлікту сторін, радимо заздалегідь обумовити те, що такий варіант розвитку подій можливий. Пам’ятайте про те, що договір є гарантією для двох сторін, тому ретельно читайте інформацію, яка в ньому зазначена, проаналізуйте її, але, кращий варіант – зверніться до кваліфікованих юристів в цій галузі, щоб вони самі все зробили за Вас і, тим самим, убезпечили від недобросовісних угод.

Наши партнеры и клиенты

OTP BANK

Наш офіційний банк партнер

Банк Альянс

Наш клієнт та партнер

Арсенал Kids

Наш спортивний клієнт

Hidrafacial

Наш клієнт та партнер

Плата за надані послуг і перехід права інтелектуальної власності

ІT юрист

У цьому питанні ми будемо керуватися нормами ЦКУ та Закону України «Про авторське право і суміжні права». Як ми говорили раніше, згідно з українським законодавством, об’єктами інтелектуальної власності виступають програмні забезпечення, бази даних тощо.

 

Якщо ми говоримо про розробку ПО, то тут автором виступатиме, звичайно ж, розробник. Цивільний Кодекс говорить, що права автора можуть бути, як майновими, так і особистими немайновими. Давайте розбиратися, в чому ж відмінність?

 

Немайнові права, як би, з самого початку говорять нам про те, що головне тут – не грошова сума.

Розробник має повне право вимагати зазначення його як автора при використанні створеного ним продукту. Також, у нього є абсолютно протилежне до цього право, тобто, побажати залишитися анонімним і вимагати, на законних підставах, не згадувати його ім’я як розробника. Багато авторів люблять використовувати псевдонім замість свого справжнього імені, тому, розробник також може наполягати на тому, щоб був використаний в позначенні його авторства саме псевдонім.

 

Дуже важливу роль відіграє репутація в будь-якому бізнесі, тому, не дивно, що розробник може зажадати у замовника залишити продукт його інтелектуальної власності в первозданному вигляді, без змін і перекручувань інформації, тому що це може йому завдати значної шкоди, що прямо відобразиться на його репутації і матеріальному добробуті.

 

Немайнові права виконавця неможливо передати третім особам, вони будуть належати виключно розробнику.

 

На відміну від вищезгаданих прав, майнові ж можуть бути передані іншим, але, тільки за умови, якщо розробник того забажає.

 

Так як ми з Вами говоримо про договір на розробку програмного забезпечення, що само собою передбачає в результаті передачу автором своїх майнових прав на конкретний об’єкт його інтелектуальної власності замовнику, то цей момент потрібно ретельно і детально прописати в первісному договорі співпраці.

 

Сторони можуть вибрати, яким саме способом, в який конкретний момент такі права будуть передані. Наприклад, може бути такий варіант, коли вони будуть передані як тільки програмне забезпечення буде готово, або ж, як ще один варіант, після здійснення замовником оплати роботи.

 

Так як це не просто індивідуальна робота автора, а певне замовлення, яке він виконує за наданими йому технічними завданнями, то замовник вільний вимагати, в разі невідповідності готового продукту очікуванням власника компанії, щоб автор упорядкував продукт і змінив його під очікування його замовника.

 

Важливо! Найчастіше у клієнтів виникає бажання повністю володіти правами інтелектуальної власності на об’єкт, що цілком зрозуміло, адже так вони зможуть надалі вносити будь-які зміни в уже готовий продукт, змінювати його назву, концепцію і багато іншого.

 

Юристи компанії «LA Consulting» допоможуть Вам захистити Ваші права і надати допомогу в оформленні відповідної документації. Якщо у Вас є будь-які питання з даної тематики, сміливо залишайте заявку на нашому сайті – і ми з Вами зв’яжемося! Не хочете чекати? Тоді зателефонуйте за вказаним на сайті номером телефону.

Судова практика

Consultarius

Яку форму договору краще вибрати? Письмову або електронну? Зараз ми з Вами розберемо це питання, посилаючись на матеріали судової практики в Україні.

Письмова форма, звичайно ж, все ще є актуальною, особливо після нотаріального посвідчення документації. Але, практика показує, що ІТ-компанії часто користуються електронною формою документів. При підписанні Договору взагалі може бути використаний спосіб передачі скан-копії через електронну пошту із зазначенням тільки основних вимог і умов спільного співробітництва. При такому розкладі, клієнт-замовник часто вимагає від виконавця інвойс.

Інвойс – це документ, в якому буде вказаний список всіх послуг, які будуть надані клієнту виконавцем, їх вартість, термін виконання і так далі. Якщо ж розробник виконає всі від себе залежне, то у замовника буде обов’язок оплатити надані йому послуги (процес роботи).

Але врахуйте, що українське законодавство ніяк не регулює підписання договору шляхом відправки скан-копій. Вибираючи такий спосіб, Ви автоматично ставите себе і свій бізнес в уразливе становище. Для того, щоб бути спокійним і повністю впевненим у результаті і щоб убезпечити себе на майбутнє – скористайтеся послугами наших юристів компанії «LA Consulting» в Києві.

За наявними на сьогоднішній день даними з судової практики України, можна зробити висновок, що краще вдатися до класичного оформлення такого роду документації. Часто суд не приймає докази подані в електронному вигляді, аргументуючи це тим, що завдяки сучасним технологіям не можна бути повністю впевненим, що надані документи/листування/скріни є оригінальними, а не сфабрикованими або спеціально вирваними з контексту.

Якщо Ви працюєте з іноземними громадянами/компаніями, то краще за все в здійсненні своєї діяльності керуватися нормами законодавства України. Це пов’язано з тим, що навряд чи Ви досконально знаєте юридичні норми, які діють на момент підписання контракту в зарубіжній країні, а це, в свою чергу, дає можливість іншій стороні “продавити” собі вигідніші умови для угоди.

У контрактах такого виду можливі судові суперечки в декількох варіантах:

  • суд на території України;
  • суд на території країни-замовника;
  • комерційний арбітраж.

Як Ви розумієте, вигідніше за все буде посилатись на Закони України та, відповідно, якщо виникне якась конфліктна, або спірна ситуація – ініціювати розгляд саме на території України. Таким чином, у Вас буде набагато більше шансів виграти справу і витратити меншу кількість грошових коштів.

Мінус полягає в тому, що простежити за виконанням судового рішення іноземною компанією буде набагато складніше.

Для отримання грошового переказу потрібно надати в банк копію контракту, тому, краще всього даний контракт з самого початку складати на двох мовах.

Є ще дуже багато нюансів, які просто неможливо описати в одній статті, так як кожен випадок – індивідуальний і потрібно виходити з вже сформованої ситуації.

Якщо у Вас залишилися які-небудь питання або уточнення по цій темі, зв’яжіться зі співробітниками нашої компанії «LA Consulting».

Переваги, які Ви отримаєте, якщо оберете співпрацю з нами:

  • оперативність у наданні послуг, будь-то консультація, або ж, допомога в оформленні документації та судових розглядах;
  • індивідуальний підхід до кожного клієнта, це особливо необхідно в питаннях, які стосуються ІТ-сфери, адже кожна ситуація підлягає ретельному аналізу наших юристів і розробці подальшого плану дій;
  • всі дії ми здійснюємо виключно після повного узгодження і схвалення їх нашим клієнтом;
  • заощадимо Ваш час і гарантуємо результативність.

Ми працюємо не тільки в Києві і області, а й по всій території України. Наші юристи прекрасно розуміють цінність наданої клієнтами інформації, тому все суто конфіденційно. Якщо Вас зацікавила можливість нашої подальшої співпраці, чекаємо Вашу заявку на сайті, або ж, зателефонуйте за вказаним на сайті номером телефону.

Податки пов'язані з розробкою програмного забезпечення

При сучасних українських реаліях, багато авторів, які займаються конкретно розробкою ПЗ, є офіційно зареєстрованими як ФОП. Така стратегія досить вірна, адже це передбачає легальну діяльність, подачу звітності в державні органи і, відповідно, оподаткування.

У тому ж випадку, якщо автор програми не зареєстрований як ФОП, він змушений буде сплачувати 18% ПДВ з отриманого прибутку.

Умови, які необхідно вказати в Договорі

Щоб уникнути розбіжностей і витоку конфіденційної інформації до конкурентів Вашої компанії, необхідно заздалегідь узгодити питання про те, як саме буде надаватися замовнику проміжний, або ж, підсумковий результат. Варіанти можуть бути самими різними, починаючи від особистої зустрічі і наявності матеріального носія, закінчуючи хмарним сховищем або спеціально захищеною електронною адресою фірми.

Врахуйте, що розробник також зобов’язаний тестувати свій продукт перед тим, як надати його в користування клієнтові. Якщо замовнику прийшов проміжний етап роботи, який його не задовольнив, але він забув повідомити про це іншу сторону, то автор продовжує свою роботу, так як буде вважатися, що своїм мовчанням клієнт схвалив результат і можна працювати далі в тому ж векторі.

Пункт, який буде регламентувати основи конфіденційності і нерозголошення будь-якої інформації, що відноситься до даної розробки, в обов’язковому порядку необхідно буде включити в Договір.

Головна

Вам понравилось с нами работать?
Оставьте отзыв !

Адвокат по Налоговым Спорам
0
5/5
рейтинг

Консультариус сопровождает нашу деятельность с момента регистрации первой компании, а именно с января 2019 года. Мы сразу нашли общий язык, после чего юристы включились в работу. Также нам нравится, что в данной компании обеспечивается параллельно и бухгалтерское сопровождение, поэтому клиент не испытывает сопротивления между аутсорс юристом и бухгалтером. Рады партнёрству и смело рекомендуем Консультариус!

5/5

Группа компаний MAGIC 

(ТОВ «Меджик Консьерж», ТОВ «Меджик Консьерж»).

Время от времени пользуемся услугами юриста Консультариус для вычитки и подготовки договоров. Довольны безукоризненным соблюдением сроков, ценами на услуги и вниманию к деталям. 

5/5

Рекламное агентство ArtNET

(ТОВ «АГЕНТСТВО ІНТЕРНЕТ-РЕКЛАМИ «АРТНЕТ»)

Для кожного бізнесу дуже важливо завжди мати на зв'язку надійних радників з юридичних питань, тому Компанія VARM користується послугами Консультаріуса на постійній основі. За час співпраці юристи продемонстрували себе як професіонали в спірних ситуаціях з контрагентами, зокрема в процесі узгодження договорів поставки. Дякуємо за плідну співпрацю.


5/5

VARM:Трубопроводна арматура 

(ТОВ «В.АРМ»)

На старте нашего бизнеса мы вообще игнорировали юридические нюансы, избегали лишние бумаги и формальности, пока это не обернулось крупной проблемой - штрафные санкции от клиента. Когда ситуация зашла в тупик мы решили обратиться к юристам (не рекомендуем затягивать проблемы). 

Сначала попробовали работать с первыми попавшимися из гугла, но то не смогли помочь и просто развели руками. Тогда другой наш клиент порекомендовал нам Консультариус, куда мы обратились и это был очень верный выбор. Сейчас мы уверенно вписываем юр. услуги в свой бюджет, потому что поняли, от каких больших рисков и головняка нас избавляют юристы. Занимайтесь бизнесом, договорами пусть занимаются специалисты. 

* Кстати, от штрафных санкций со стороны клиента тоже удалось отбиться благодаря лазейке в договоре, которую нашёл юрист Консультариус :))

ProfitMakers

(ТОВ "ПРОФІТМЕЙКЕРС")

5/5

Консультаріус – наші колеги з юридичного консалтингу, яких ми залучаємо в процесі надання послуг. За час спільної роботи жодного разу не булі зірвані строки або порушені умови: всі клієнти задоволені та залишали тільки позитивні фідбеки. З цього можна зробити висновок, що Консультаріус є надійним юридичним партнером. Бажаємо успіхів та розвитку Вашій компанії.

5/5

PartnerConsult LTD

(ТОВ «АК ПАРТНЕР КОНСАЛТ»)

Бизнес в сфере промышленного альпинизма имеет много подводных камней: начиная от вопросов безопасности сотрудников, заканчивая ответственностью перед клиентом. Деятельность компании PromAlp-Group усложнена, кроме того, и наличием иностранных заказчиков. К счастью, с этим всем уже больше года отлично справляются наши юридическо-бухгалтерские советники из Консультариус, которым мы полностью делегировали эту сферу. Рады сотрудничеству!


PromAlp-Group 

(ТОВ «ПРОМАЛЬП-ГРУП»)

5/5
Головна

Управляющий партнер

Никитский Михаил Александрович

Я основал компанию “Консультариус” для безопасности и надежности вашего бизнеса.

Главное для вас – это результат, а для нас – это ваше доверие и уважение.

Мы не просто предоставляем услуги, мы предлагаем сервис полного сопровождения.

От регистрации и сопровождения к построению стратегий и привлечения клиентов.

Наша задача сделать ваш Бизнес сильнее и увеличить ваши доходы.