Розділ майна у цивільному шлюбі

Чи насправді існує поняття цивільного шлюбу в Україні?

У законодавстві України відсутнє поняття громадянського шлюбу. Натомість існує термін “фактичні шлюбні стосунки”, який означає створення сім’ї чоловіком та жінкою, які проживають разом, ведуть спільний побут, проте не оформляють шлюб у РАЦСі.

Цікаво, що зазвичай для жінки важливо бути одруженою і пройти через процес офіційного оформлення відносин.

Однак, чи знали Ви, що ваші стосунки вже після певного періоду спільного проживання в одній квартирі прирівнюються законодавством до офіційних. Конкретного терміну законом України не визначено.

Вважається, що такий термін має бути достатнім для того, щоб між представниками пари склалися відносини, які притаманні подружжю.

Як бачимо з вищезгаданого визначення, одностатеві пари законодавство України ігнорує і не бачить між ними можливості фактичних шлюбних відносин. По суті, права та обов’язки цивільного подружжя такі ж, як і за наявності свідоцтва про шлюб. Єдина умова: ніхто не повинен бути присутнім в офіційно оформлених відносинах.

Слід звернути увагу, що на права дитини зовсім не впливають, у яких відносинах перебувають батьки. Такий стан закріплений у Конституції України. Якщо дитина народилася в цивільному шлюбі, батьки розійшлися, то такі суперечки не звільняють від аліментів того подружжя, хто живе окремо.

банковский налоговый таможенный консультант

Особливості процесу поділу майна у цивільному шлюбі

В основному, укладанням та підписанням договору про спільне проживання подружжя у цивільному шлюбі, Ви можете врегулювати безпосередньо матеріальні складності. Наприклад, визначитися яким чином звертатиметься стягнення на майно у разі, якщо один із подружжя буде вважатися боржником за зобов’язаннями перед третіми особами. Всі ці складнощі можна уникнути шляхом підписання договору. Такий документ захистить Ваше майно надалі від стягнення, оскільки буде встановлено факт спільного проживання.

Відповідно, подружжю буде потрібно домовитися яке майно належить одному з осіб цивільного шлюбу, а яке іншому. Адвокат рекомендує у будь-якому разі, навіть якщо пара вирішила не реєструвати шлюб, укласти договір про спільне проживання. Документ такого характеру укладається нотаріально, але перед цим необхідно звернутися за консультацією до адвоката чи юриста для того, щоб уникнути додаткових складнощів та передбачити вирішення усіх спірних питань.

Які особливості купівлі квартири в Україні та іншого майна у цивільному шлюбі?

Перше, що хочеться відзначити, то це те, що в українському законодавстві відсутнє поняття цивільного шлюбу. Проте, в законодавстві України чітко прописано, що чоловік та жінка одружуються, офіційно оформляють свої стосунки. Якщо ж чоловік та жінка спільно проживають у цивільному шлюбі, не оформляючи його та в принципі не звертаючись до РАЦСу. Що відбувається з розподілом майна у разі виникнення спору? Майно однозначно записується на ту людину, на яку записується. Наприклад, було придбано квартиру і оформлено на жінку. Таким чином, жінка є господаркою такого майна.

Купуючи автомобіль, він був записаний на чоловіка і надалі саме цей представник пари залишається господарем машини. Якщо хтось із пари продає майно, господарем якого він є, то завірена нотаріусом згода другого представника пари на продаж не потрібна. Якщо здійснювалася купівля, наприклад, квартири за спільні гроші, то надалі при розподілі такого майна, потрібно буде доводити той факт, що пара проживала спільно. Юристи зазначають, що це цілком можна довести, але такі справи є досить проблематичними. Більше того, пара буде змушена нести додаткові витрати на послуги адвоката чи юриста.

Якщо пара починає бути пов’язана великими фінансовими відносинами, наприклад, спільно оплачуватиме покупку квартири або автомобіля, то варто розуміти, що майно записується на одну людину. У такому разі, за наявності спору, саме вона вважатиметься господарем майна та зможе продати його без згоди другого представника пари. Гарантій на отримання своєї частки від продажу у представника цивільного шлюбу, який не був згаданий власником майна для придбання, абсолютно немає жодних. Варто не забувати про вищеописаний серйозний мінус громадянського союзу.

Що радять адвокати та юристи при розподілі майна у цивільному шлюбі?

Юристи стверджують, що шлюбів без офіційної реєстрації стає в Україні з кожним роком дедалі більше. Більше того, трапляються випадки, коли люди проживають не один рік або навіть десятиліття в цивільному шлюбі, мають спільних дітей, але шлюб так і не укладають. Вони на це мають право, хоча згідно із Сімейним кодексом України такого терміну як “цивільний шлюб” не зустрінеш. Більшість адвокатів все ж таки рекомендують подружжю офіційно укладати шлюб. Що робити, якщо пара не одружується? Адвокати наголошують на тому, що варто ретельно все обдумати для того, щоб врегулювати матеріальні питання.

Для цього пара може укласти договір про спільне проживання. До договору якраз і включаються ті суперечки, які необхідно передбачити як для жінки, так і для чоловіка. Цей список містить такі складності як:

  • яке майно було придбане до шлюбу;
  • з якого моменту пара проживає у незареєстрованому шлюбі. Адвокати рекомендують цій складності приділити особливу увагу, оскільки саме з цього моменту у подружжя виникають взаємні права та обов’язки, взаємні претензії до того майна, яке придбане;
  • необхідність прописати складнощі, пов’язані з правовим станом майна: хто набуває, як набуває і кому належатиме право власності;
  • складності немайнового характеру, що стосуються дітей чи їх виховання передбачити у договорі не можна.

Проблема громадянського шлюбу та суперечки при розподілі майна

Припустимо, що всі так чи інакше мають уявлення про те, що собою являє сімейний бюджет. Не думаю, що хтось може відчувати у цьому труднощі. І справді, що в цьому може бути складним? Чоловік і жінка визначають, скільки їм необхідно грошей, скажімо, на місяць для того, щоб їхня сім’я нормально жила і вирішують для себе, які статті витрат покриватимуться цим сімейним бюджетом. Але це в ідеалі. А на практиці, зазвичай, такі розмови парами взагалі не ведуться.

Хтось соромиться, хтось боїться того, що про нього подумають, деякі взагалі виходять із того, що чоловік – здобувач, отже він має заробляти та ділитися зі своєю половинкою. І чоловік, загалом, не проти часто. Ось тільки коли пара вирішує розлучитися, з тих чи інших причин, і починається розбір польотів з приводу поділу майна і признатися чесно, такі суперечки виникають часто. Ось тут кожен починає тягнути ковдру на себе і намагається довести, що в нього реально було більше прав на те чи інше майно.

Однак, при цьому забуває, що право на поділ майна у цивільному шлюбі виникає виключно у разі достатніх доказів того, що така пара справді жила однією сім’єю, нехай і без реєстрації шлюбу. На підтвердження наявності сімейного бюджету необхідно визначити істотні умови сімейного бюджету. До таких умов належить, насамперед, визначення щомісячної суми сімейного бюджету. Також умова щодо того, за чий рахунок формується сімейний бюджет. Крім цього, Ви повинні визначити порядок або режим використання сімейного бюджету і в якій формі цей сімейний бюджет існуватиме під час вашого союзу.

Нам довіряє понад 300 клієнтів щорічно
0
5/5
рейтинг

Поширені запитання

Як зазвичай пари визначають, що вони живуть у цивільному шлюбі? Вони думають, що коли живуть разом, то в них уже сім’я. Якщо вони разом подорожують, то мають сім’ю. Якщо вони мають спільні фото і вони разом ходять у гості до своїх друзів, то тоді 100 відсотків у них сім’я!

Якщо вона готує сніданки/вечері, а він вранці приносить їй каву, то точно немає жодних сумнівів у тому, що у них сім’я! А якщо в такому спільному проживанні його просто влаштовує комфортний побут – доступний секс? І це точно не допоможе при розподілі майна.

Для того щоб у Вас з’явилося право на половину того, що було придбано у цивільному шлюбі, необхідно довести, що він у вас все-таки був. Спільні фотографії, поїздки або свідчення ваших свідків у цьому вам точно не допоможуть. Вам необхідно мати такі докази:

  1. Перший і дуже важливий доказ, незважаючи на те, що не всі надають йому таке значення: пара повинна проживати разом на одній території. Це важливо у майбутньому, у разі виникнення суперечок з приводу нажитого майна, може зіграти сакраментальну роль. Залежно від того, де саме ви житимете разом – в орендованому або власному житлі, Ви повинні пам’ятати, що «Ваш слід» має бути в цьому місці.
  2. Друге: між вами повинні виникнути взаємні права та обов’язки, за образом та подобою тих, що виникають у подружжя у законних шлюбах та право взаємного матеріального змісту. Це право на отримання аліментів або, простіше кажучи, на щомісячне утримання.
  3. Третій доказ того, що Ви дійсно проживаєте однією сім’єю, але без реєстрації шлюбу, який дозволить Вам у майбутньому претендувати на половину всього нажитого в такому цивільному шлюбі, навіть якщо йдеться тільки про чайні ложки, ну а раптом вони Вам  дуже дорогі, це те, що ви ведете спільне господарство.

Головне, щоб це все говорило про те, що ви вирішили жити разом, тому що хочете створити сім’ю, а не тому, що вам зручніше задовольняти ваші фізіологічні та інші потреби.

До спільного побуту відноситься також визначення бюджету вашої сім’ї. І ось це, я назвала б фундаментальним доказом того, що у вас дійсно сім’я і саме тому ви, як член сім’ї, маєте право на половину нажитого майна в такому спільному проживання, нехай і без реєстрації шлюбу.

В іншому випадку, не маючи цього доказу, але маючи суперечку з приводу того, кому ж таки має належати квартира, дача, машина або срібні ложечки, а також хто з вас повинен віддавати борги, нажиті одним з вас, ловити Вам  точно буде нічого.

Проблеми неофіційного шлюбу:

  • поділ майна під час розлучення, тобто при розірванні шлюбу. Майно, набуте під час громадянського шлюбу, ділиться порівну, та його розділ може стати складним завданням у суді. Тож представнику пари, який захоче його розділити, доведеться доводити факт проживання однією сім’єю, ведення загального побуту, спільного бюджету. Більше того, у разі спору необхідно доводити той факт, що нерухомість була придбана саме за зспільні гроші.
  • поділ майна при смерті одного з подружжя, тобто питання частки спадкування. Розглянемо приклад успадкування майна жінкою після смерті чоловіка та її права. Проблема полягає в тому, що цивільний чоловік належить аж до четвертої черги спадкування і лише у випадку, якщо мешкав з цією жінкою не менше п’яти років.

Отже, у питаннях поділу майна та спадщини, громадянський шлюб перебуває у програшній ситуації. Що необхідно зробити, щоб уникнути труднощів для однієї із сторін при розподілі майна? Відповідь одного з наших юристів: у договорах купівлі – продажу нерухомості чи авто, варто вказувати двох покупців, а не одного з подружжя. Також можливий варіант укладання договору про спільне майно. Щоб уникнути суперечок зі спадщиною, краще скласти заповіт. Отже, вирішення спору – це договір про спільне майно та заповіти.

Вам може знадобитися: