Розділ машини під час розлучення. Як розділити автомобіль подружжя?

Якщо машина куплена у шлюбі

Найактуальнішими та найпопулярнішими питаннями при розлученні подружжя в Україні завжди залишатимуться питання, пов’язані з матеріальними благами: виплата аліментів на дитину після розлучення з дружиною, поділ нерухомого майна (квартири, дачі) або рухомого майна (автомобіля). Найчастіше, суперечки про майно вирішуються між подружжям виключно під час розгляду справи у суді та винесенням відповідного рішення суду. Чи є інший спосіб для вирішення питання про розділ?

У нашій статті адвокати юридичної фірми  дадуть відповіді на такі питання, пов’язані з розділом майна (автомобіля) при розлученні в суді:

 

  • які законодавчі акти регулюють шлюборозлучний процес та розділ?
  • як оформити майно (автомобіль), щоб не ділити його при розділі та розлученні з чоловіком (дружиною) у суді?
  • які будуть наслідки при розділі того, коли машину було куплено ще у шлюбі?
  • можна продати автомобіль, який був куплений у шлюбі, без згоди дружини (чоловіка)?
  • можна оформити майно (автомобіль) на двох?
  • що робити, якщо автомобіль у кредиті під час розлучення та поділу між подружжям у суді?
  • чи можна накласти арешт на автомобіль при розподілі майна?
  • як відбувається оцінка автомобіля при розподілі майна? Чи можна самостійно замовити експертну оцінку?

Якщо Ви шукаєте відповіді, які допоможуть Вам у прийнятті правильного рішення у процесі поділу майна у суді – читайте докладнішу інформацію далі.

банковский налоговый таможенный консультант

Рухоме майно (незалежно від того, чи є воно просто легковим автомобілем, або ж, мотоциклом, скутером, вантажним автомобілем) підлягає поділу між подружжям так само, як і решта майна, набутого за час, проведений в офіційно зареєстрованому шлюбі.

 

Питання, що стосуються поділу спільно нажитого майна, безпосередньо регулюються нормами Сімейного Кодексу України.

Сімейний Кодекс, Глава 8 Право спільно нажитого майна подружжя, стаття 60 свідчить, що майно, придбане у шлюбі належить однаково як чоловіку, так і дружині, навіть попри те, якщо один з них не мав на той момент достатньо коштів на придбання майна (у нашому випадку, йдеться про автомобіль), у зв’язку з поважними причинами (навчання, ведення домашнього господарства, догляд та навчання дітей, наявність серйозних проблем зі здоров’ям тощо).

 

Стаття 62 СКУ частина 1 деталізує нам те, що навіть якщо автомобіль був куплений одним із подружжя до офіційного укладення шлюбу, але, згодом, за час спільного проживання у шлюбі це майно було істотно змінено (відремонтовано, вдосконалено тощо) завдяки вкладеними у нього засобами або праці чоловіка/дружини, що значно вплинуло на збільшення його вартості, у порівнянні з початковою, у такому разі, у разі спору про поділ у суді, цей автомобіль може бути визнаний рішенням суду як об’єкт права спільно нажитого майна та підлягати поділу між подружжям однаково.

 

Стаття 63 СКУ визначає, що чоловік та дружина мають абсолютно однакові права на володіння, використання та розпорядження спільним майном (автомобілем), все інше – відбувається виключно на підставі домовленостей між ними.

Розділ машини при розлученні (Україна)

Стаття 69 СКУ частина 2 свідчить, що чоловік і дружина мають право на розділ автомобіля за прийнятим рішенням, тобто, за домовленістю сторін. Усі договори про поділ, що стосуються нерухомості – обов’язково мають бути нотаріально завірені.

Стаття 71 СКУ частина 1 – розділити майно між собою можна і без рішення суду, розділ може бути і за домовленістю. У тому випадку, коли подружжя не спромоглося домовитися між собою про поділ і залагодити конфлікт – тоді потрібно звертатися з позовом до суду. Перед винесенням рішення суд обов’язково проаналізує всі факти. Суд бере до уваги не лише інтереси позивача та відповідача, а й обставини їхнього життя та наявність у них дітей, наприклад. Також велике значення при винесенні остаточного рішення матимуть й інші істотні обставини життя, про які обов’язково потрібно буде повідомити суд.

Тож кому суд ухвалить рішення залишити автомобіль при розділі?

Єдиної відповіді не існує, адже кожну справу про поділ потрібно розглядати індивідуально і враховувати всі нюанси. Найпрактичнішим і логічним рішенням буде знайти компроміс, виходячи з того, кому зі сторін автомобіль потрібніший (можливо, він виступає засобом заробітку, або ж необхідний для того, щоб відвозити дітей на навчання/секції/оздоровчі процедури тощо). У відкритій розмові, можливо, вдасться з’ясувати, що чоловіку/дружині важливіше буде нерухоме майно, ніж автомобіль.

Якщо ж жоден з вас не готовий йти на поступки при розділі і вам двом потрібен автомобіль, тоді є інший варіант поділу майна – за взаємною згодою продати автомобіль, а виручені кошти – розділити порівну між собою. Після розділу, тут вже кожен вибере свій подальший шлях самостійно, тобто зберегти ці гроші, або ж витратити їх на більш дешевий варіант автомобіля.

Якщо Ви хочете об’єктивно зрозуміти свої шанси на успіх в аспекті поділу майна (автомобіля) при розлученні в суді та отримати кваліфіковану допомогу фахівців у сфері сімейного права – звертайтесь за детальною консультацією до юристів нашої фірми.

Як оформити машину так, щоб не ділити при розлученні?

Дійсно, законодавством України передбачені конкретні ситуації, за яких поділ автомобіля не може бути здійснений, наприклад:



  • розділ неможливий, якщо автомобіль був придбаний ще до офіційного шлюбу

Але врахуйте, що тут є нюанс, пов’язаний зі статтею 62 СКУ частина 1, про яку ми згадували раніше.

  • якщо автомобіль був даруванням чоловіка дружині (або навпаки) під час шлюбу
  • якщо машина була отримана у спадок одним із подружжя (об’єкти, отримані завдяки спадщині – поділу не підлягають, у будь-якому випадку)
  • якщо покупка машини була здійснена на особисті кошти
  • якщо автомобіль був куплений тоді, коли подружжя ще перебуває у шлюбі, але вже окремо проживає одне від одного і фактично припинило сімейні взаємини

 

В інших ситуаціях, які не увійшли до цього вищезгаданого списку – автомобіль підлягатиме обов’язковому поділу при розлученні в суді як спільно нажите майно.

Як накласти арешт на машину під час розлучення?

Для того, щоб зберегти автомобіль у цілісності та безпеці при розподілі майна під час розлучення, потрібно подати до суду клопотання про забезпечення позову. Подання клопотання до суду буде чудовою гарантією того, що автомобіль не буде проданий, будь-як зіпсований або подарований під час процедури поділу майна. Якщо цього не зробити, то наслідки можуть бути такими, що Ви не зможете виконати та реалізувати рішення суду з цього питання.

 

Суд найчастіше накладає арешт на здійснення певних дій, пов’язаних із майном, що йде під розділ. Це буде гарантією того, що під час процедури розлучення та поділу майна автомобіль не буде переданий третім особам.

 

Заяву можна подати будь-якої миті. Заява повинна бути складена письмово і містити в собі такі відомості:

 

  • повне найменування суду, у якому розглядається справа про розподіл майна (автомобіля)
  • прізвище, ім’я та по батькові, паспортні дані, місце реєстрації або фактичного проживання,
  • актуальні контактні дані заявника (номер телефону, адреса електронної пошти);
  • короткий опис позовних вимог;
  • вагомі доводи, що підтверджують необхідність забезпечити позов;
  • пропонований спосіб забезпечення позову у суді;
  • за умови, якщо заява до суду подається до подання позову, то позначаються сторони майбутнього розгляду спору про розподіл майна та розлучення до суду.

Посилаючись на норми Цивільного процесуального Кодексу України, заява має бути розглянута в межах двох днів, з моменту звернення.

Оцінка машини при розподілі майна

 

Проведення експертизи для оцінки вартості автомобіля при розділі можна ініціювати та замовити самостійно, на власні кошти. Але, якщо друга сторона спору буде категорично не згодна з результатами експертизи, або ж, запідозрить експерта в необ’єктивності – тоді можна звернутися до суду і провести експертизу за ухвалою суду.

 

Розділ машини цілком може пройти мирно і спокійно, багато в чому завдяки зусиллям адвокатів-практиків, що спеціалізуються на справах, у сфері сімейного права та поділу майна при розлученні. До подання позову та заяви до суду, найкраще особисто обговорити розділ автомобіля з дружиною/чоловіком та дійти компромісу.

Нам довіряє понад 300 клієнтів щорічно
0
5/5
рейтинг

Поширені запитання

Відразу відповімо, так, можна! Інформація взята з офіційного джерела – [https://igov.org.ua/subcategory/1/4/situation/26#anchor64]

 

У тому випадку, якщо Ви плануєте оформити майно (автомобіль) як спільну власність, або дозволити керувати автомобілем іншій особі, для цього необхідно обов’язково вказати співвласника в письмовій заяві. Завдяки цій заяві співвласника вкажуть у графі з особливими відмітками у Свідоцтві про реєстрацію.

 

Якщо Ви хочете дозволити керувати автомобілем ще двом родичам, точно так само вкажіть їх у заяві. Відомості про них будуть взяті з Вашої заяви та вказані у графі з особливими відмітками. При написанні заяви також не забудьте обов’язково взяти з собою копії документів, які будуть підтверджувати Ваші родинні зв’язки.

Машина в кредиті під час розлучення

 

Це досить часта ситуація, яка зустрічається на практиці при розлученні та розподілі майна. Що ж робити у цьому випадку, як вчинити? Є кілька варіантів вирішення проблеми:

 

  • за домовленістю, або ж, при розгляді справи про поділ у суді – автомобіль залишився у власності одного з колишнього подружжя, тоді всі фінансові зобов’язання щодо погашення кредиту за цей автомобіль будуть покладені виключно на того з подружжя, у кого він залишився. Але є один дуже важливий нюанс. Другий із колишнього подружжя має право вимагати відшкодування своїх коштів, які пішли раніше на погашення кредиту, у тому числі з огляду на початковий внесок.
  • після офіційного розірвання шлюбу, колишні чоловік і дружина продовжують спільно виплачувати кредит, та самостійно домовляються між собою (чи через суд, виходячи з рішення суду).
  • удвох відмовляються від виплати кредиту та автомобіль підлягає продажу надалі.

Відразу відповімо, так, можна! Інформація взята з офіційного джерела – [https://igov.org.ua/subcategory/1/4/situation/26#anchor64]

У тому випадку, якщо Ви плануєте оформити майно (автомобіль) як спільну власність, або дозволити керувати автомобілем іншій особі, для цього необхідно обов’язково вказати співвласника в письмовій заяві. Завдяки цій заяві співвласника вкажуть у графі з особливими відмітками у Свідоцтві про реєстрацію.

Якщо Ви хочете дозволити керувати автомобілем ще двом родичам, точно так само вкажіть їх у заяві. Відомості про них будуть взяті з Вашої заяви та вказані у графі з особливими відмітками. При написанні заяви також не забудьте обов’язково взяти з собою копії документів, які будуть підтверджувати Ваші родинні зв’язки.

Машина в кредиті під час розлучення

Це досить часта ситуація, яка зустрічається на практиці при розлученні та розподілі майна. Що ж робити у цьому випадку, як вчинити? Є кілька варіантів вирішення проблеми:

  • за домовленістю, або ж, при розгляді справи про поділ у суді – автомобіль залишився у власності одного з колишнього подружжя, тоді всі фінансові зобов’язання щодо погашення кредиту за цей автомобіль будуть покладені виключно на того з подружжя, у кого він залишився. Але є один дуже важливий нюанс. Другий із колишнього подружжя має право вимагати відшкодування своїх коштів, які пішли раніше на погашення кредиту, у тому числі з огляду на початковий внесок.
  • після офіційного розірвання шлюбу, колишні чоловік і дружина продовжують спільно виплачувати кредит, та самостійно домовляються між собою (чи через суд, виходячи з рішення суду).
  • удвох відмовляються від виплати кредиту та автомобіль підлягає продажу надалі.
Вам може знадобитися: