Дебіторська заборгованість. Стягнення дебіторської заборгованості

«LA Consulting» в Києві

допоможе Вам розібратися з дебіторською заборгованістю підприємства і заощадить Ваш час

  • Працюємо по всій Україні
  • Кращі адвокати з багаторічним досвідом роботи
  • Допоможемо Вам з дебіторською заборгованістю не тільки в Києві, а й по всій Україні
  • Захистимо Ваші права

Дебіторська заборгованість підприємства. Розберемо що це!

банковский налоговый таможенный консультант

Такого роду заборгованість виникає тоді, коли сторони договору не можуть виконати свої зобов’язання один перед одним одночасно. Це загальна сума боргів, яку потрібно виплатити підприємству (організації, компанії, установі) або індивідуальному підприємцю від юридичних/фізичних осіб, які є боржниками даної компанії (тобто, Дебіторами).

 

Дебітор і Кредитор почасту спочатку є контрагентами, тобто, мають рівні права і обов’язки перед один одним. У договорі чітко визначено, що один з них зобов’язується завчасно надати послугу (роботу, товар), а другий – сплатити за виконану роботу суму в термін, який прописаний в даному документі.

 

Як тільки у контрагента виникає прострочення по оплаті згідно з укладеним договором, він автоматично стає Дебітором, а сторона, що надала послуги (роботу, товар) – Кредитором.

 

Адвокати компанії «LA Consulting» працюють з клієнтами по всій Україні. Наші клієнти можуть проконсультуватися з нами з приводу будь-якого правового питання і отримати відповідь в найкоротший термін, звернутися за допомогою в коректному оформленні Вашої документації, яка буде відповідати всім нормам матеріального та процесуального законодавства України.

 

Виходячи з виникнення:

 

  • яка виникла за вже надані однією стороною договору послуги (роботу, товари);
  • яка виникла за отримані векселі;
  • яка виникла за рахунками компанії;
  • інша наявна дебіторська заборгованість підприємства.

 

Наявна дебіторська заборгованість компанії являє собою грошову суму дебіторської заборгованості, яка виникає, безпосередньо, в процесі здійснення діяльності компанії або ж заборгованість, яку буде змога погасити протягом не більше ніж дванадцяти місяців.

Виходячи з термінів її утворення, дебіторська заборгованість поділяється на:

 

  • довгострокову – термін утворення такої заборгованості не менш дванадцяти місяців;
  • короткострокову – термін утворення такої заборгованості не більше дванадцяти місяців.

 

Якість дебіторської заборгованості:

 

  • нормальна – це дебіторська заборгованість (за роботу, послуги, товари), яка виникає внаслідок прийнятих сторонами і закріплених в договорі угод про те, що оплата повинна бути здійснена протягом конкретного часового періоду після надання послуг (робіт, товарів). Це говорить про те, що термін оплати даної дебіторської заборгованості ще не настав.
  • сумнівна – це дебіторська заборгованість, яка утворилася в результаті прострочення оплати за вже надані послуги (роботу, товари) і яка не була забезпечена заставою, банківською гарантією або ж поручительством третіх осіб.

Але, варто зазначити, що в даному випадку ще є ймовірність погашення дебіторської заборгованості (прострочена заборгованість до 30 днів; від 31 до 60 днів; від 61 до 90 днів, більше 90 днів).

Коли вищевказаний термін закінчиться – така заборгованість стане безнадійною.

  • безнадійна – це дебіторська заборгованість, щодо якої вже закінчився передбачений законодавством України строк позовної давності (три роки), або ж, якщо заборгованість була визнана безнадійною відповідним рішенням суду (наприклад, якщо позичальник – визнаний банкрутом, а його кошти вже дісталися Кредиторам попередньої черги).

 

Однією з найбільш розповсюдженіших причин зарахування дебіторської заборгованості до “безнадійної” є ліквідація підприємства-боржника і закінчення строку позовної давності.

 

Якщо ми розглядаємо варіант ліквідації підприємства, в цьому випадку – дебіторська заборгованість визнається тією, яку неможливо стягнути з того моменту, коли боржника виключили з ЄДРПОУ (Єдиний державний реєстр підприємств та організацій України), що підкріплюється випискою з Реєстру.

 

У разі якщо в договорі зазначено порядок сплати суми за надані послуги (роботу, товари) по частинах, тоді термін позовної давності обчислюватиметься до кожної частини окремо. Коли термін виконання сторонами своїх зобов’язань не встановлено в документі, то строк позовної давності починає обчислюватися з того моменту, коли будуть пред’явлені підприємству-боржнику вимоги про виконання ним зобов’язань.

Це питання регулюється Податковим кодексом України та Законами України.

 

Наші юристи компанії «LA Consulting» готові надати Вам кваліфіковану та оперативну допомогу в складанні позовної заяви, брати участь в судових засіданнях і посприяти в оформленні судових документів. Детальніше можете ознайомитися з усім спектром послуг на нашому сайті.

 

За ступенем ліквідності дебіторська заборгованість поділяється на:

 

  • неліквідна – це безнадійна дебіторська заборгованість, тобто, та, яку вже не можна стягнути з Дебітора.
  • средньоліквідна – це сумнівна дебіторська заборгованість, тобто, та, яку Дебітор ще має можливість погасити.
  • високоліквідна – це дебіторська заборгованість, яку позичальник може погасити протягом тридцяти днів.

 

Для поліпшення якості роботи Вашого підприємства потрібно враховувати всі ризики і аналізувати показники Вашої діяльності.

Як можна оцінити рівень ліквідності Вашої компанії?

Головне правило – потрібно зіставити різні показники роботи у Вашій організації та подивитися на них в динаміці.

 

Наприклад:

  • співвіднести фактичну оборотність дебіторської заборгованості з очікуваною (згідно з документацією);
  • проаналізувати темпи зростання доходу Вашої компанії з ростом дебіторської заборгованості;
  • порівняти Ваші поточні активи з розміром дебіторської заборгованості;
  • порівняти узгоджений термін і розмір дебіторської заборгованості з подібного роду параметрами заборгованості Кредитора.

 

Як Ви бачите, до цієї справи потрібно підходити з усією серйозністю, якщо у Вас залишилися ще питання – наші адвокати компанії «LA Consulting» в Києві з радістю готові на них відповісти. Ми працюємо з клієнтами по всій території України і до кожного знаходимо індивідуальний підхід. Залишайте заявку на нашому сайті або зверніться до нас за номером телефону, який вказаний на нашому сайті – ми зв’яжемося з Вами.

Якими способами можна підвищити якість і ліквідність дебіторської заборгованості?

nda

Звичайно ж, цього можна досягти за допомогою своєчасної реакції на ситуацію, що склалася на Вашому підприємстві і постійному моніторингу та актуальною оцінки вихідних даних.

 

Пропонуємо Вам більш поглиблено розібратися в цьому.

 

Ваші дії повинні бути спрямовані відразу на кілька важливих факторів, таких як:

  • постійний моніторинг та особистий контроль всіх оплат, розрахунків, які здійснює Ваше підприємство;
  • враховувати вже отримані результати і аналізувати їх, така практика допоможе Вам значно поліпшити діяльність Вашої організації;
  • відслідковувати і, якщо буде потрібно, вносити зміни в кредитну політику;
  • намагатися заздалегідь припускати і мінімізувати ризики для Вас (наприклад, найняти професійного юриста для детального опрацювання договору і, в результаті, отримання найкращих умов для співпраці).

Як можна мінімізувати ризики для Вашої компанії?

Насправді, є декілька вдалих варіантів, які допоможуть Вам у цьому, наприклад:


  • Всі важливі для Вас умови прописати в договорі.

 

  • Може йтися про санкції у разі невиконання своїх обов’язків іншою стороною договору (неустойка, штраф, пеня). Також, є можливість передбачення утримання майна Дебітора і інші заходи, які будуть застосовані в разі ухилення від оплати за надані послуги (роботу, товари).
  • передбачити заздалегідь коригування умов договору, на той випадок, якщо умови ринку зміняться (допустимість відстрочки платежів, зміна цін, гарантійних термінів і так далі);
  • вказати в договорі, що якщо друга сторона не виконуватиме умови, які прописані в даному документі, то у Вас буде можливість розірвати договір в односторонньому порядку;
  • позначити спеціальні (особливі) умови переходу права власності на товар (наприклад, тільки в момент оплати, щоб підстрахуватися на випадок можливого банкрутства контрагента в майбутньому).


  • Наявність у Вас резервного фонду на суму Ваших сумнівних дебіторських заборгованостей.

 

  • Ви можете, наприклад, домовитися з іншою стороною заздалегідь про передоплату за виконану Вашою організацією роботу;
  • Якщо дозволяє ситуація, щоб додатково убезпечити свій бізнес, можна брати з контрагентів депозити.

Депозит – це внесок заощаджень на обумовлений у договорі термін, власник має право на повернення і збереження свого вкладу.

 

Співробітники нашої компанії «LA Consulting» в Києві готові надати Вам сприяння в оформленні договору з контрагентами, щоб максимально запобігти можливі ризики і мінімізувати Ваші втрати, які можуть виникнути внаслідок неправильно складеної документації або ж через неправомірні дій не доброчесної контрагента.

Якщо Вас зацікавили наші послуги, детальніше про них можете прочитати на нашому сайті і залишити заявку!

 

Як захистити свій бізнес і отримувати всі платежі вчасно?

Дуже важлива наявність на підприємстві відповідальних співробітників, які будуть “тримати руку на пульсі” і постійно стежити за своєчасними виплатами контрагентів.

 

Провести з відповідальними за це співробітниками інструктаж і розробити посадові інструкції, щоб Ваш колектив чітко знав і розумів алгоритм своїх дій в ситуації, коли контрагент прострочив терміни оплати і злісно ухиляється від виконання своїх обов’язків.

 

Не забувати про те, щоб щомісяця звіряти Ваші розрахунки і аналізувати їх для поліпшення діяльності компанії.

 

Пам’ятайте, що найбільш важливо – це погасити великі і сумнівні дебіторські заборгованості, а вже потім переходити до дрібних.

 

Не вірити на слово Дебіторам, якщо вони постійно обіцяють Вам виплатити потрібну суму пізніше – просіть у них гарантійні листи, щоб у Вас були вагомі докази спроби врегулювати ситуацію мирно, якщо справа дійде до суду.

 

Якщо Ви розумієте, що дебіторську заборгованість не вийде стягнути без звернення до суду, то підготуйтеся до цього ґрунтовно, найміть професійного адвоката, який представлятиме інтереси Вашої компанії.

 

Наша компанія «LA Consulting» в Києві, також, може допомогти Вам у підготовці документів, які будуть підтверджувати боргові обов’язки другої сторони і позовної заяви.

 

Порада для Вас: регулярно вивчайте Дебіторів. В цьому Вам можуть допомогти різні Реєстри боржників, звертайте Вашу увагу на характерну наявність ознак несумлінності контрагентів, дізнайтеся і проаналізуйте причини їх минулих прострочень.

 

Постійно оновлюйте кредитну політику Вашої організації, якщо потрібно, міняйте критерії за якими раніше оцінювали благонадійність контрагентів і пам’ятайте про інформування Ваших підлеглих за допомогою посадових інструкцій і роз’яснень, на випадок ухилення іншої сторони договору від її фінансових зобов’язань.

Як можна управляти дебіторською заборгованістю в Україні?

Це важливий і трудомісткий процес, який вимагає підвищеної уваги і управління не тільки фінансовим відділом, а й іншими співробітниками, наприклад, відділом безпеки підприємства, юристами компанії, бухгалтерами.

Відповідальність кожного відділу визначається індивідуально в кожній конкретній ситуації, в залежності від багатьох факторів – їх повноваження будуть значно відрізнятися.

 

Управління дебіторською заборгованістю передбачає:

  • облік, тобто, оформлення бухгалтерією відповідної документації з моменту виникнення цієї заборгованості в компанії;
  • контроль, має на увазі моніторинг виконання умов договору контрагентом і своєчасну ліквідацію всіх перешкод, які можуть виникнути при виконанні в подальшому сторонами своїх фінансових зобов’язань.

Стягнення дебіторської заборгованості в Україні

Стягнення може здійснюватися кількома способами:


  • Досудовим.

 

Для цього Кредитору потрібно заздалегідь подбати про те, щоб підготувати претензію (вимогу) до Дебітора. Не варто нехтувати цією стадією стягнення дебіторської заборгованості, адже під час листування з боржником Ви можете отримати важливі документи, які потім допоможуть Вам у судовому розгляді.

 

Юристи компанії «LA Consulting» в Києві вивчать всю історію заборгованості і можуть кваліфіковано допомогти Вам вести переговори з Дебітором, включаючи і коректне складання претензії.


  • Судовим.

 

Якщо конфлікт не вдалося врегулювати мирно в досудовому порядку, то після цього має бути подано позов до суду. Дуже багато залежить від того, як саме Ви складете свою позовну заяву про стягнення дебіторської заборгованості, тому ми радимо Вам довіритися професіоналам своєї справи. Супровід позову про дебіторську заборгованість вимагає відповідної кваліфікації і знання нюансів законодавства України, юристи «LA Consulting» – володіють необхідними знаннями та безцінним досвідом в такого роду ситуаціях.


  • Примусовим способом в рамках виконавчого виробництва.

 

Якщо у Вас на руках вже є судове рішення, а боржник, все ж таки, ухиляється від його виконання, в такому випадку, необхідно ініціювати примусове стягнення дебіторської заборгованості в рамках виконавчого провадження. Відзначимо, що якщо Ви хочете, щоб рішення суду було виконано Дебітором в найкоротші терміни, то рекомендуємо Вам моніторити всі дії державних реєстраторів.

Нам довіряє понад 300 клієнтів щорічно
0
5/5
рейтинг

Поширені запитання

Відповідь 1

Відповідь 2

Переваги роботи з нашою компанією

ІT юрист

Наші фахівці консультують та працюють по всій території України, не лише у Києві.

Зв’язатися з нами Ви можете декількома способами: заповніть заявку на сайті – і ми самі передзвонимо Вам у робочий час, якщо ж не хочете чекати – телефонуйте за вказаним на нашому сайті номером телефону.

Вам може знадобитися:

Наші партнери та клієнти

OTP BANK

Наш офіційний банк партнер

Банк Альянс

Наш клієнт та партнер

Арсенал Kids

Наш спортивний клієнт

Hidrafacial

Наш клієнт та партнер

Головна

Вам сподобалося працювати з нами?
Залишіть відгук!

Адвокат по Налоговым Спорам
0
5/5
рейтинг

Консультариус сопровождает нашу деятельность с момента регистрации первой компании, а именно с января 2019 года. Мы сразу нашли общий язык, после чего юристы включились в работу. Также нам нравится, что в данной компании обеспечивается параллельно и бухгалтерское сопровождение, поэтому клиент не испытывает сопротивления между аутсорс юристом и бухгалтером. Рады партнёрству и смело рекомендуем Консультариус!

5/5

Группа компаний MAGIC 

(ТОВ «Меджик Консьерж», ТОВ «Меджик Консьерж»).

Время от времени пользуемся услугами юриста Консультариус для вычитки и подготовки договоров. Довольны безукоризненным соблюдением сроков, ценами на услуги и вниманию к деталям. 

5/5

Рекламное агентство ArtNET

(ТОВ «АГЕНТСТВО ІНТЕРНЕТ-РЕКЛАМИ «АРТНЕТ»)

Для кожного бізнесу дуже важливо завжди мати на зв'язку надійних радників з юридичних питань, тому Компанія VARM користується послугами Консультаріуса на постійній основі. За час співпраці юристи продемонстрували себе як професіонали в спірних ситуаціях з контрагентами, зокрема в процесі узгодження договорів поставки. Дякуємо за плідну співпрацю.


5/5

VARM:Трубопроводна арматура 

(ТОВ «В.АРМ»)

На старте нашего бизнеса мы вообще игнорировали юридические нюансы, избегали лишние бумаги и формальности, пока это не обернулось крупной проблемой - штрафные санкции от клиента. Когда ситуация зашла в тупик мы решили обратиться к юристам (не рекомендуем затягивать проблемы). 

Сначала попробовали работать с первыми попавшимися из гугла, но то не смогли помочь и просто развели руками. Тогда другой наш клиент порекомендовал нам Консультариус, куда мы обратились и это был очень верный выбор. Сейчас мы уверенно вписываем юр. услуги в свой бюджет, потому что поняли, от каких больших рисков и головняка нас избавляют юристы. Занимайтесь бизнесом, договорами пусть занимаются специалисты. 

* Кстати, от штрафных санкций со стороны клиента тоже удалось отбиться благодаря лазейке в договоре, которую нашёл юрист Консультариус :))

ProfitMakers

(ТОВ "ПРОФІТМЕЙКЕРС")

5/5

Консультаріус – наші колеги з юридичного консалтингу, яких ми залучаємо в процесі надання послуг. За час спільної роботи жодного разу не булі зірвані строки або порушені умови: всі клієнти задоволені та залишали тільки позитивні фідбеки. З цього можна зробити висновок, що Консультаріус є надійним юридичним партнером. Бажаємо успіхів та розвитку Вашій компанії.

5/5

PartnerConsult LTD

(ТОВ «АК ПАРТНЕР КОНСАЛТ»)

Бизнес в сфере промышленного альпинизма имеет много подводных камней: начиная от вопросов безопасности сотрудников, заканчивая ответственностью перед клиентом. Деятельность компании PromAlp-Group усложнена, кроме того, и наличием иностранных заказчиков. К счастью, с этим всем уже больше года отлично справляются наши юридическо-бухгалтерские советники из Консультариус, которым мы полностью делегировали эту сферу. Рады сотрудничеству!


PromAlp-Group 

(ТОВ «ПРОМАЛЬП-ГРУП»)

5/5