Реєстрація ОСББ

Що таке ОСББ (ОСББ)? Законодавча сторона питання

Юридична фірма  в Києві надає допомогу в реєстрації ОСББ для Вашого будинку, а також розповість про особливості такої юридичної особи

 

На сьогоднішній день мати власну квартиру у великому місті – велика цінність. Тим, кому пощастило мати власне житло, хочеться зберегти його в чистоті і порядку і забезпечити спокій в будинку. Для цього мешканці часто об’єднуються і вирішують, кому саме вони хочуть довірити благоустрій свого будинку. Важливо розуміти, яким чином і на що будуть розподілені загальні гроші. Якщо Ви опинилися в ситуації, коли не знаєте, чи забезпечить створення ОСББ (ОСББ) спокій і впевненість у благоустрою Вашого будинку, наші юристи готові проконсультувати Вас і розповісти про всі переваги та недоліки ОСББ.

банковский налоговый таможенный консультант

Загальне правове регулювання об’єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі – ОСББ) передбачене Законом України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку». Також, в липні 2015 року був підписаний Закон України «Про особливості здійснення права власності в багатоквартирному будинку», який регулює передачу функцій з експлуатації і управління багатоповерхівками, об’єднані в ОСББ.

Об’єднання співвласників багато квартирного будинку (ОСББ) – юридична особа, створена власниками квартир або нежитлових приміщень такого будинку, з метою використання їх майна, управління, утримання і використання спільного майна. ОСББ створюється як непідприємницьке товариство (без мети одержання прибутку). (ч.3 ст. 1 Закону України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку».)

Законом передбачено тільки одне ОСББ в одному багатоквартирному будинку. Також мешканці двох і більше будинків, у яких загальна прибудинкова територія, інженерна інфраструктура та ін. можуть зареєструвати одне ОСББ.

Процес створення ОСББ. З чого почати?

В цілому, реєстрація ОСББ не є складним процесом, проте свої нюанси, як в будь-якій справі, присутні. Для того, щоб детально розібрати всі моменти, наші юристи уважно вивчили законодавство, і ось, що ми маємо:

Відповідно до Закону України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку», порядок створення ОСББ складається з наступних етапів:

  1. Створення ініціативної групи
  2. Підготовка та створення списку власників
  3. Складання Статуту ОСББ
  4. Скликання зборів засновників
  5. Проведення таких зборів
  6. Проведення письмового опитування
  7. Вибори очолює ОСББ
  8. Реєстрація ОСББ
  9. Відкриття рахунків в банку
  10. Оформлення юридичних документів на територію

Ст. 6 Закону України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку»  вказує на те, що установчі збори ОСББ в новобудовах можуть проводитися тільки після державної реєстрації права власності на більш, ніж половину житлових і нежитлових приміщень. Так, реєстрація ОСББ в нових будинках реальна тільки після того, як більшість квартир буде продано.

Створення ініціативної групи

Ініціативна група повинна складатися мінімум з 3-х мешканців (власників квартир) будинку. Така група повинна провести засідання і сформувати план дій з підготовки до створення і реєстрації ОСББ.

Для цього ініціативній групі необхідно:

  • Провести роз’яснення власникам квартир
  • Зібрати інформацію про власників приміщень в будинку
  • Належним чином підготуватися, провести установчі збори і підвести його підсумки – винести рішення (рішення вважається прийнятим, коли за нього проголосувало не менше 50% учасників)
  • Підготувати проект Статуту об’єднання

Звертаємо Вашу увагу, відповідно до ст. 7 Закону України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку», Статут об’єднання складається відповідно до типового статуту (наказ №141), затвердженим Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства. Також, законом передбачена можливість включати до статуту інші положення, які регулюватимуть діяльність об’єднання без порушення законодавства.

Прийняті рішення на зборах ініціативної групи необхідно оформляти в протоколі, в якому обов’язково вказується право кожного учасника скликати засідання групи.

Термін засідання групи становить в середньому 5-7 днів.

Проведення підготовчих робіт зі створення та реєстрації ОСББ

На даному етапі членам ініціативної групи необхідно провести наступне:

  • Поширити інформацію серед мешканців будинку про переваги ОСББ, поспілкувавшись з ними особисто
  • Зібрати список співвласників квартир із зазначенням площі приміщень
  • Отримати адреси електронної пошти мешканців
  • Підготувати Статут ОСББ

Для того, щоб отримати інформацію про власників приміщень будинку, члени ініціативної групи відправляють разом з копією протоколу засідання членів ініціативної групи запит до державних органів:

  • якщо будівля до 2012 року – до Департаменту житлово-комунальної інфраструктури,
  • якщо будинок побудований після 2012 року – в Департамент нотаріату та державної реєстрації прав на нерухомість реєстраційної служби Головного управління юстиції в м. Києві.

Коли остаточний варіант Статуту буде готовий, його слід відправити за допомогою електронної пошти всім співвласникам приміщень будинку, щоб вони ознайомилися і, в разі необхідності, внесли зміни.

Термін проведення підготовчих робіт законом не встановлено. В середньому такі роботи складають 30 днів.

Законні права та обов'язки членів ОСББ

Стаття 6 Закону України «Про особливості здійснення права власності в багатоквартирному будинку» передбачає наступні права членів ОСББ:

  1. Вільний доступ до використання спільного майна будинку, враховуючи умови і обмеження, встановлені законом або рішенням співвласників
  2. Отримувати інформацію про технічний стан спільного майна, умови його зберігання та експлуатації, витрати на утримання майна та ін.
  3. Ознайомлюватися з протоколами та рішеннями зборів, листами опитувань і робити їх копії
  4. Безкоштовно отримати інформацію про суб’єктів права власності на всі квартири в будинку, площа таких квартир в порядку і межах Закону
  5. Відшкодування шкоди, завданої майну будинку, в розмір частки кожного учасника
  6. Брати участь в управлінні багатоквартирного будинку особисто або через представника

Реалізація своїх прав не повинна порушувати права інших співвласників.

Як і в будь-яких правовідносинах, суб’єкти володіють не тільки правами, а й приймають на себе обов’язки.

Відповідно до ст. 7 Закону України «Про особливості здійснення права власності в багатоквартирному будинку», співзасновники зобов’язуються:

  1. Утримувати санітарний, протипожежний і технічний стан майна
  2. Забезпечувати технічне обслуговування і, коли необхідно, проводити ремонтні роботи майна
  3. Використовувати майно за призначенням
  4. Дотримуватися правил утримання будинку
  5. Виконувати рішення інших співвласників
  6. Дотримуватися вимоги житлового та містобудівного законодавства в питаннях проведення реконструкцій, реставрацій і ремонтів
  7. Компенсувати збитки, завдані майну інших співвласників і будинку загалом
  8. Дотримуватися тиші і чистоти в будинку
  9. Проводити огляд і обстеження прийнятого в експлуатацію будинку
  10. Вчасно оплачувати комунальні послуги

За кожним учасником стоїть зобов’язання в належному вигляді містити, експлуатувати, реконструювати і проводити ремонти загального майна.

Як провести офіційну реєстрацію ОСББ

Сама процедура реєстрації ОСББ проводиться відповідно до правил реєстрації юридичних осіб, відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців та громадських формувань».

Щоб зареєструвати юридичну особу, представнику ОСББ необхідно надати такі документи державному реєстратору:

  • Заява на проведення державної реєстрації ОСББ
  • Примірник Статуту ОСББ
  • Копію Протоколу загальних зборів

Документи для реєстрації об’єднання подаються як особисто представником, так і шляхом поштового зв’язку з детальним описом вкладень. Однак, якщо раніше Ви не стикалися з процедурою реєстрації юридичної особи, для Вас буде краще подати документи особисто або звернутися за допомогою до юристів з господарського права фірми, які проконтролюють процес реєстрації Вашого ОСББ.

Звертаємо Вашу увагу, що державного реєстратора можна вибирати незалежно від місця проживання.

Якщо документи про державну реєстрацію подає особисто засновник, йому необхідно надати документ, що підтверджує особу (паспорт громадянина України; закордонний паспорт і ін.).

ОСББ можна вважати створеною з моменту її державної реєстрації. Після реєстрації, протягом трьох місяців ЖЕК або інше підприємство, на балансі якого перебував Ваш будинок, повинні передати документацію на будинок голови ОСББ.

Як обрати голову ОСББ

Найчастіше головою правління ОСББ обирають співвласника будинку, оскільки така посадова особа володіє всією інформацією про будинок, про його благоустрій, його мешканцях і власників квартир, а також необхідними знаннями, вміннями, які допоможуть здійснювати діяльність якісно.

Повноваження Голови ОСББ:

  • Розпорядження фінансовими ресурсами ОСББ
  • Укладання договорів
  • Подання ОСББ в органах
  • Видача наказів, розпоряджень
  • Підписання та візування організаційної документації

За свою діяльність Голова ОСББ може отримувати грошову винагороду, якщо таке рішення буде прийнято на загальних зборах. Оплата його функціональних обов’язків не є обов’язковою!

Джерела доходу ОСББ

Незважаючи на те, що ОСББ є не підприємницькою організацією і не проводить свою діяльність з метою отримання прибутку, законодавством передбачені джерела доходу ОСББ.

Згідно ст. 21 Закону України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку», кошти зареєстрованого об’єднання складаються з:

  • Внесків і платежів співвласників
  • Коштів, отриманих з орендних приміщень
  • Залишків грошових коштів на ремонтні роботи
  • Добровільних внесків
  • Пасивних доходів
  • Інших доходів, передбачених українським законодавством

Чи потрібно просити згоди голови ОСББ на здачу квартири в оренду?

Згідно з нормами Цивільного кодексу України (ч. 1, 2 ст. 319)

Власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать законодавству.

Таким чином, власники квартир будинку, в якому діє ОСББ, володіють правом розпоряджатися своїм майном, як їм завгодно без згоди об’єднання.

Переваги та недоліки реєстрації ОСББ

Створення та реєстрація ОСББ має цілу низку як переваг, так і недоліків.

З переваг:

  • Самостійне управління будинком
  • Контроль за витратою коштів
  • Вибір підрядників і укладання договорів підряду безпосередньо
  • Звільнення від податкових платежів
  • Колективна відповідальність за благоустрій будинку
  • Швидке прийняття рішень проблем будинку

Недоліки:

  • Проведення всіх ремонтних робіт за рахунок мешканців
  • Загальна оплата комунальних послуг
  • Оплата робіт підрядників зазвичай вище державної
  • Приватизація квартир, що не є дешевим задоволенням

Допомога юридичної фірми при створенні і реєстрації ОСББ

  • Працюємо з клієнтами по всій Україні
  • Якісна і оперативна допомога в реєстрації ОСББ
  • Юридична експертиза внутрішніх документів
  • Допомога в підготовці документації для реєстрації ОСББ
  • Правові консультації
  • Складання позовних заяв
  • Представництво сторони в суді
  • Складання заяв, скарг, претензій до вищих і правоохоронні органи
  • Взаємодія з державними органами

Для отримання оперативної допомоги в реєстрації ОСББ залишайте заявку на нашому сайті або зверніться до нас за номером телефону, зазначеному на нашому сайті – ми неодмінно зв’яжемося з Вами.

Нам довіряє понад 300 клієнтів щорічно
0
5/5
рейтинг

Переваги роботи з нашою компанією

ІT юрист

Наші фахівці консультують та працюють по всій території України, не лише у Києві.

Зв’язатися з нами Ви можете декількома способами: заповніть заявку на сайті – і ми самі передзвонимо Вам у робочий час, якщо ж не хочете чекати – телефонуйте за вказаним на нашому сайті номером телефону.

Вам може знадобитися:

Наші партнери та клієнти

OTP BANK

Наш офіційний банк партнер

Банк Альянс

Наш клієнт та партнер

Арсенал Kids

Наш спортивний клієнт

Hidrafacial

Наш клієнт та партнер

Головна

Вам сподобалося працювати з нами?
Залишіть відгук!

Адвокат по Налоговым Спорам
0
5/5
рейтинг

Консультариус сопровождает нашу деятельность с момента регистрации первой компании, а именно с января 2019 года. Мы сразу нашли общий язык, после чего юристы включились в работу. Также нам нравится, что в данной компании обеспечивается параллельно и бухгалтерское сопровождение, поэтому клиент не испытывает сопротивления между аутсорс юристом и бухгалтером. Рады партнёрству и смело рекомендуем Консультариус!

5/5

Группа компаний MAGIC 

(ТОВ «Меджик Консьерж», ТОВ «Меджик Консьерж»).

Время от времени пользуемся услугами юриста Консультариус для вычитки и подготовки договоров. Довольны безукоризненным соблюдением сроков, ценами на услуги и вниманию к деталям. 

5/5

Рекламное агентство ArtNET

(ТОВ «АГЕНТСТВО ІНТЕРНЕТ-РЕКЛАМИ «АРТНЕТ»)

Для кожного бізнесу дуже важливо завжди мати на зв'язку надійних радників з юридичних питань, тому Компанія VARM користується послугами Консультаріуса на постійній основі. За час співпраці юристи продемонстрували себе як професіонали в спірних ситуаціях з контрагентами, зокрема в процесі узгодження договорів поставки. Дякуємо за плідну співпрацю.


5/5

VARM:Трубопроводна арматура 

(ТОВ «В.АРМ»)

На старте нашего бизнеса мы вообще игнорировали юридические нюансы, избегали лишние бумаги и формальности, пока это не обернулось крупной проблемой - штрафные санкции от клиента. Когда ситуация зашла в тупик мы решили обратиться к юристам (не рекомендуем затягивать проблемы). 

Сначала попробовали работать с первыми попавшимися из гугла, но то не смогли помочь и просто развели руками. Тогда другой наш клиент порекомендовал нам Консультариус, куда мы обратились и это был очень верный выбор. Сейчас мы уверенно вписываем юр. услуги в свой бюджет, потому что поняли, от каких больших рисков и головняка нас избавляют юристы. Занимайтесь бизнесом, договорами пусть занимаются специалисты. 

* Кстати, от штрафных санкций со стороны клиента тоже удалось отбиться благодаря лазейке в договоре, которую нашёл юрист Консультариус :))

ProfitMakers

(ТОВ "ПРОФІТМЕЙКЕРС")

5/5

Консультаріус – наші колеги з юридичного консалтингу, яких ми залучаємо в процесі надання послуг. За час спільної роботи жодного разу не булі зірвані строки або порушені умови: всі клієнти задоволені та залишали тільки позитивні фідбеки. З цього можна зробити висновок, що Консультаріус є надійним юридичним партнером. Бажаємо успіхів та розвитку Вашій компанії.

5/5

PartnerConsult LTD

(ТОВ «АК ПАРТНЕР КОНСАЛТ»)

Бизнес в сфере промышленного альпинизма имеет много подводных камней: начиная от вопросов безопасности сотрудников, заканчивая ответственностью перед клиентом. Деятельность компании PromAlp-Group усложнена, кроме того, и наличием иностранных заказчиков. К счастью, с этим всем уже больше года отлично справляются наши юридическо-бухгалтерские советники из Консультариус, которым мы полностью делегировали эту сферу. Рады сотрудничеству!


PromAlp-Group 

(ТОВ «ПРОМАЛЬП-ГРУП»)

5/5