РРО для ФОП в Україні у 2022 році
Що таке відновлення бухгалтерського обліку?
РРО (Реєстратор розрахункових операцій) – це поняття може позначати як конкретний пристрій, так і цілий програмно-технічний комплекс. Його призначення полягає в тому, щоб здійснювати реєстрацію розрахункових операцій під час реалізації товарів і продуктів, або ж надання різних послуг.
Сюди також входять валютні операції, наприклад, купівля-продаж іноземної валюти. За допомогою РРО можна з легкістю фіксувати кількість проданого товару (або послуг).
У нашій статті ми поговоримо про нововведення, що стосуються застосування реєстраторів розрахункових операцій для ФОП у 2022 році:
Хто може застосовувати РРО у 2022 році, а хто більше не зможе скористатися РРО, починаючи з 01.01.2022 року? Коли потрібно застосовувати РРО для ФОП у 2022 році? Розберемо окремо кожну групу: 1 групу, 2 групу та 3 групу платників Єдиного Податку. Як зареєструвати РРО для ФОП у 2022 році? Як зареєструвати РРО для ФОП 2-3 групи у 2022 році?
Содержание
Закон про РРО для ФОП У 2021 році було прийнято дуже важливі нововведення для підприємців, які наберуть своєї законної сили вже починаючи з перших днів 2022 року.
Для того, щоб розібратися в ситуації всебічно, повною мірою – звернемося до коментарів та офіційних роз’яснень Державної фіскальної служби України – [https://lv.tax.gov.ua/media-ark/news-ark/522423.html].
ФОП (ФОП, Фізичні особи-підприємці) в обов’язковому порядку повинні використовувати РРО, починаючи з 01 січня 2022 року.
Якщо звернутися до першоджерела, у Податковому Кодексі України сказано, що РРО (реєстратор розрахункових операцій) для товарів і послуг має бути у всіх ФОП (ФОП). Винятками є підприємці, які офіційно зареєстровані на спрощеній системі оподаткування, але, також як і інші підприємці, проводять розрахункові операції для товарів. У Державній фіскальній службі уточнюють, що потрібно звертати увагу на модель Вашого бізнесу, адже від цього і залежатиме, чи потрібно підприємцю обзавестися РРО чи ні.
Наприклад, якщо Ваша компанія B2B, очевидно, що Ви працюєте з ФОП та іншими юридичними особами. Формат В2В уже передбачає те, що всі розрахункові операції будуть здійснені через банк. Виходячи з вищесказаного, РРО з високою ймовірністю, конкретно в цьому випадку, не знадобиться.
Але, коли модель Вашого бізнесу B2C, це означає, що угоди здійснюються переважно з роздрібної торгівлі, у такому разі РРО однозначно знадобиться.
*В2В – термін, який перекладається з англійської мови як “бізнес – бізнесу”, тобто, це означає, що одна юридична особа надає свій товар (послугу) іншій юридичній особі (ФОП, ФОП).
*В2С – термін, який перекладається з англійської мови як “бізнес – споживачеві”, тобто, продаж товару (надання послуг) здійснюється юридичною особою для фізичної особи.
Коли вводять РРО для ФОП (ФОП)?
Зміни щодо РРО для підприємців вступлять у дію вже з 01 січня 2022 року. До цього часу рекомендуємо ретельно ознайомитися з усією інформацією про РРО для ФОП, щоб бути в курсі останніх подій. Також зазначимо, що з 2022 року почнуть застосовуватися штрафні санкції для тих підприємців, які порушили правила використання РРО у своїй підприємницькій діяльності (під час реалізації товарів).
З цього часу, будь-яка розрахункова операція, проведена без РРО, обов’язково підлягає накладенню штрафу.
Штраф за невикористання РРО у 2022 році
Розмір штрафних санкцій залежить від кількості незаконних розрахунково-касових операцій:
– перша – 100% від загальної суми чека;
– другі та всі наступні – 150% від загальної суми чека.
Державна фіскальна служба України та її територіальні органи уповноважені проводити перевірки використання бізнесом РРО і запроваджувати штрафи, якщо буде доведено факт порушення.
РРО для 2 групи 2022 року
Уже починаючи з 2022 року підприємці, які перебувають на 2 групі Єдиного Податку (ЄП), незалежно від їхнього виду діяльності та обсягу доходу, в обов’язковому порядку повинні здійснювати всі розрахункові операції на повну суму продажу товару через РРО або ПРРО*.
*ПРРО (програмне РРО) – це програма, яка на даний момент є аналогом касових апаратів. Створена для роботи з чеками. Програма працює на різних електронних пристроях, починаючи від телефону, закінчуючи планшетом і комп’ютером.
Можна не застосовувати РРО та ПРРО (програмне) у таких випадках:
У тому випадку, коли продаж товарів відбуватиметься тільки в безготівковій формі оплати через фінансову організацію (банк), коли грошові кошти будуть нараховані з розрахункового рахунку на інший розрахунковий рахунок (це може бути IBAN, онлайн банкінг). Чудовий приклад з В2В. Гроші за товари будуть внесені через касу банку для подальшого їх зарахування на розрахунковий рахунок, або ж, через будь-який платіжний термінал та/або програмно-технічний комплекс самообслуговування, який належить банку. Якщо Ви, як підприємець, раніше не стикались з цим – найоптимальнішим для Вас варіантом буде звернутись до кваліфікованих спеціалістів в сфері податкового права, які нададуть Вам детальні роз’яснення щодо змін, що наберуть чинності вже зовсім скоро, у 2022 році.
РРО для 3 групи 2022 року
При розгляді цього питання необхідно керуватися Законом України “Про РРО” – [https://zakon.rada.gov.ua]. Перейшовши на офіційний сайт Верховної Ради, ми маємо змогу порівняти різні редакції Закону та визначити, яких же саме положень торкнуться зміни.
I група – 167 розмірів мінімальної заробітної плати замість 1 млн грн; II група – 834 розміри мінімальної заробітної плати замість 5 млн грн; III група – 1167 розмірів мінімальної заробітної плати замість 7 млн грн.; Вищевказаним нормативно-правовим актом визначено нові ліміти доходу для ФОП, які перебувають на 1 групі, 2 групі, 3 групі Єдиного Податку, виходячи зі встановлених українським законодавством розмірів мінімальної заробітної плати, станом на 1 січня податкового (звітного) року:
Касовий апарат для ФОП які працюють дистанційно
Звертаємо Вашу увагу на те, що цим Законом надалі буде виключено норми застосування механізму кешбеку та анульовано штрафи за невідповідність готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, зазначеній у денному звіті РРО, а також, за відсутність попереднього програмування товарів у РРО (ПРРО).
Аж до 1 січня 2022 року буде продовжено дію знижених розмірів штрафів за порушення підприємцями окремих вимог Закону щодо використання РРО або ПРРО (програмного) під час продажу товару.
Також, Державою передбачено можливість того, що РРО (Програмний РРО) не застосовуватиметься при наданні послуг дистанційно, розрахунки за які проводяться виключно за допомогою банківських систем дистанційного обслуговування або інших спеціальних сервісів для переказу коштів.
Джерело інформації – [https://cv.tax.gov.ua/media-ark/news-ark/print-444839.html]
Відомості про це потрібно знати не лише тим підприємцям, які вже тривалий час ведуть свою діяльність та мають стабільний дохід, а й новачкам, які тільки планують відкрити власний бізнес.
Часто задаваемые вопросы
Что такое РРО для ФЛП (ФОП)?
Программное РРО, РРО – на данный момент, это крайне необходимый инструмент для ведения предпринимательской деятельности, в особенности, для тех, кто находится на второй группе и третьей группе Единого Налога (ЕН) на территории Украины.
Программный РРО – это технологичная, современная альтернатива физическим регистраторам расчетных операций, то есть, кассовым аппаратам.
Уже с первых чисел 2022 года вступает в силу закон Украины №128 про обязательное использование РРО, Программного РРО. Этот нормативный акт затронет предпринимателей, находящихся на 2 группе и 3 группе Единого Налога, которые проводят расчетные операции по реализации своих товаров. Если Вы захотите уклониться, либо же, совершите ошибки при подачи налоговой отчетности о доходе – Вас ожидают штрафные санкции.
Кому не нужен РРО для ФОП (ФЛП) в 2022 году?
Регистратор расчетных операций или Программное РРО для продажи товара могут не применять физические лица-предприниматели, которые находятся на 1 группе Единого Налога. Для них также не ведется учет запаса товаров.
РРО или ПРРО при купли-продаже товаров и услуг может не применяться, когда:
- В том случае, когда перевод денежных средств осуществляется одним юридическим лицом ко второму юрлицу с помощью расчетного счета, без эквайринга.
- Когда деньги зачисляются через кассу финансовой организации (банка).
- Оплата производится через программно технический комплекс самообслуживания
- Когда происходит оплата определенных услуг через интернет, то есть, без физического контакта продавца и покупателя: к примеру, оплата коммунальных услуг, телевидения, интернета, компьютерных программ, подписок и тому подобное.
Как зарегистрировать РРО для ФОП (ФЛП)?
Как предпринимателю можно зарегистрировать РРО? На сегодняшний день, не нужно для этого собирать целый пакет документов. Зарегистрировать кассовый аппарат, РРО или ПРРО можно с помощью одного заявления.
Для регистрации РРО или ПРРО для ФЛП (ФОП) нужно составить и направить одно заявление в Государственную фискальную службу или ее территориальные органы, сделать это можно в электронной форме через Кабинет налогоплательщика – [https://cabinet.tax.gov.ua/]
Отметим, что заявление нужно будет подписать Электронной Цифровой Подписью (ЭЦП). Сгенерировать ее можно как самостоятельно, в личном кабинете интернет-банкинга, так и с помощью аккредитованных организаций. Первый вариант бесплатный, второй – зависит от ценника, выставленного конкретной компанией.
С тех пор, как начал функционировать электронный кабинет налогоплательщика, многие процессы стали осуществляться именно в электронной форме.
Исходя из вышесказанного, сейчас онлайн можно оформить практически все, начиная от подачи заявления на регистрацию кассового аппарата, снятия с учета и перерегистрацию, заканчивая подачей отчетности. Предприниматели могут заполучить от центра сервисного обслуживания (ЦСО) справку о пломбировании и акт о вводе в эксплуатацию РРО.
Обязательный ввод кассовых аппаратов нанесет сокрушительный удар по небольшим сельским магазинам, доход которых составляет самый минимум. У таких магазинчиков нет достаточных возможностей для того, чтобы в полной мере внедрить эту систему в свою работу.
Чтобы механизм полноценно функционировал нужно множество девайсов, к примеру: нужен компьютер или ноутбук, кассовый терминал, либо же, смарт-терминал, сканер штрих кодов, принтер чеков. Чтобы эти устройства работали бесперебойно – необходима хорошая связь и интернет-соединение.
Соответственно, при таких жестких условиях, сельские магазины были бы обречены на прекращение своей деятельности. Во избежание этого, Кабинет Министров Украины разработал следующий алгоритм действий: отменил использование РРО для торговли в селах.
Для них существует альтернатива: теперь нужно будет вести книги учета расчетных операций (купли-продажи товаров) – это все те же РРО, только на бумаге.
Безкоштовне встановлення ПРРО
Це питання дуже об’ємне і містить у собі безліч нюансів, які залежать від Вашої індивідуальної ситуації. Для кращого розуміння всіх аспектів – зверніться по допомогу та консультацію до кваліфікованих юристів і бухгалтерів.
Ми працюємо по всій території України і з радістю готові відповісти на всі питання, які у Вас залишилися.
Зв’язатися з нами дуже просто – Ви можете заповнити заявку на сайті і дочекатися відповіді в робочий час, або ж, зателефонуйте нам за вказаним на сайті номером телефону!
OTP BANK
Наш офіційний банк партнер
Банк Альянс
Наш клієнт та партнер
Арсенал Kids
Наш спортивний клієнт
Hidrafacial
Наш клієнт та партнер
Вам понравилось с нами работать?
Оставьте отзыв !
Консультариус сопровождает нашу деятельность с момента регистрации первой компании, а именно с января 2019 года. Мы сразу нашли общий язык, после чего юристы включились в работу. Также нам нравится, что в данной компании обеспечивается параллельно и бухгалтерское сопровождение, поэтому клиент не испытывает сопротивления между аутсорс юристом и бухгалтером. Рады партнёрству и смело рекомендуем Консультариус!
Группа компаний MAGIC
(ТОВ «Меджик Консьерж», ТОВ «Меджик Консьерж»).
Время от времени пользуемся услугами юриста Консультариус для вычитки и подготовки договоров. Довольны безукоризненным соблюдением сроков, ценами на услуги и вниманию к деталям.
Рекламное агентство ArtNET
(ТОВ «АГЕНТСТВО ІНТЕРНЕТ-РЕКЛАМИ «АРТНЕТ»)
Для кожного бізнесу дуже важливо завжди мати на зв'язку надійних радників з юридичних питань, тому Компанія VARM користується послугами Консультаріуса на постійній основі. За час співпраці юристи продемонстрували себе як професіонали в спірних ситуаціях з контрагентами, зокрема в процесі узгодження договорів поставки. Дякуємо за плідну співпрацю.
VARM:Трубопроводна арматура
(ТОВ «В.АРМ»)
На старте нашего бизнеса мы вообще игнорировали юридические нюансы, избегали лишние бумаги и формальности, пока это не обернулось крупной проблемой - штрафные санкции от клиента. Когда ситуация зашла в тупик мы решили обратиться к юристам (не рекомендуем затягивать проблемы).
Сначала попробовали работать с первыми попавшимися из гугла, но то не смогли помочь и просто развели руками. Тогда другой наш клиент порекомендовал нам Консультариус, куда мы обратились и это был очень верный выбор. Сейчас мы уверенно вписываем юр. услуги в свой бюджет, потому что поняли, от каких больших рисков и головняка нас избавляют юристы. Занимайтесь бизнесом, договорами пусть занимаются специалисты.
* Кстати, от штрафных санкций со стороны клиента тоже удалось отбиться благодаря лазейке в договоре, которую нашёл юрист Консультариус :))ProfitMakers
(ТОВ "ПРОФІТМЕЙКЕРС")
Консультаріус – наші колеги з юридичного консалтингу, яких ми залучаємо в процесі надання послуг. За час спільної роботи жодного разу не булі зірвані строки або порушені умови: всі клієнти задоволені та залишали тільки позитивні фідбеки. З цього можна зробити висновок, що Консультаріус є надійним юридичним партнером. Бажаємо успіхів та розвитку Вашій компанії.
PartnerConsult LTD
(ТОВ «АК ПАРТНЕР КОНСАЛТ»)
Бизнес в сфере промышленного альпинизма имеет много подводных камней: начиная от вопросов безопасности сотрудников, заканчивая ответственностью перед клиентом. Деятельность компании PromAlp-Group усложнена, кроме того, и наличием иностранных заказчиков. К счастью, с этим всем уже больше года отлично справляются наши юридическо-бухгалтерские советники из Консультариус, которым мы полностью делегировали эту сферу. Рады сотрудничеству!
PromAlp-Group
(ТОВ «ПРОМАЛЬП-ГРУП»)