Автоматичний вступ у спадок в Україні
Що таке автоматичний вступ у спадок і які ще існують варіанти?
Успадкування – перехід майна (об’єктів), прав і пов’язаних з ними обов’язків померлої особи (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).
Відкриття спадкової справи супроводжується труднощами. Починаючи від виявленої волі спадкодавцем, закінчуючи податком, об’єктами успадкування, місяць вступу, щоб почати спадщину. У цьому ми допоможемо Вам розібратися.
Відповідно до норм Цивільного кодексу України, спадщина може прийматися двома способами:
- згідно із заповітом;
- або за законом, але в такому разі існує певна черга спадкоємців. Залежно від черговості особа прийматиме спадщину лише після того, як виявиться, що особи, які перебувають у попередній черзі, відсутні.
Цей закон є дійсним, якщо всі, хто претендує на спадщину, заявили про це і звернулися до нотаріуса із заявою. На подання такої заяви з моменту смерті людини дається 6 місяців. Якщо людина бажає подати таку заяву і вже існує відкрита спадкова справа, необхідно звертатися із заявою саме до цього нотаріуса; якщо справа ще не відкрита, Ви маєте право на подання заяви у будь-якого нотаріуса за місцем проживання померлого.
При цьому слід зазначити, що є випадки, коли особа може бути позбавлена права прийняття, а також є обов’язкові частки у спадок.
Ці питання варто уточнити у нотаріуса. До об’єктів успадкування відносять рухоме та нерухоме майно, автомобілі, землю, будинки, квартири, рахунки в банку та гроші в банківському осередку. На кожен із видів об’єктів нотаріус зобов’язаний видати окреме свідоцтво.
Зміст
Особливості набуття спадщини за заповітом в Україні:
Розглянемо випадок, коли спадкодавець перед смертю залишив заповіт. За цим документом той, на кого воно було складено (спадкоємець), отримуватиме майно померлого. Слід зазначити, що особа, на яку складено заповіт, має право відмовитися від спадщини на користь іншого спадкоємця за заповітом. Можлива також повна відмова від спадщини за заповітом. У цьому випадку спадщина оформлятиметься за законом. На користь інших спадкоємців, не включених до складу спадкоємців за заповітом, відмова неможлива.
Спадкування за заповітом завжди у пріоритеті. Розглянемо випадок, коли померлий залишив заповіт на якесь майно, але є ще інші спадкоємці за законом. Безумовно, насамперед оформляється спадщина на особу, зазначену у заповіті. Воля спадкодавця має найвищу законну силу, крім випадків, коли з’являється обов’язкова частка.
Яким чином слід оформляти спадщину за заповітом в Україні?
- якщо Ви знаєте про наявність заповіту, не обов’язково звертатися до нотаріуса, який його оформляв. Потрібно подати заяву про відкриття спадкової справи. Це означатиме, що Ви приймаєте спадщину;
- якщо Ви не знаєте про заповіт, то нотаріус, який оформляв його, повідомить Вас про це. У разі готовності прийняття спадщини Вам необхідно написати заяву про прийняття. Через 6 місяців нотаріус видасть свідоцтво про отримання спадщини відповідно до заповіту.
Якщо Ви єдиний спадкоємець і на Вас оформлений заповіт, жодних проблем не виникне. У разі наявності інших спадкоємців першої черги, які досягли пенсійного віку (до цієї категорії осіб не включається пільгова категорія пенсіонерів) або ж непрацездатні особи, а також малолітні та неповнолітні діти матимуть право на обов’язкову частку у спадщині. Оформлення обов’язкової частки спадщини розраховується виходячи з загальної кількості спадкоємців і ділитися навпіл від частки за законом.
Які особливості автоматичного набуття спадщини існують в Україні?
Спадкова справа вважається відкритою у момент смерті і з цього дня обчислюються всі терміни. У разі набуття спадщиною спадкоємець нестиме відповідальність за всіма зобов’язаннями, але виключно в рамках вартості прийнятого майна. Таким чином, рекомендуємо зробити оцінку на момент прийняття спадщини того майна, яке отримує громадянин від померлого.
Майно могло купуватись у шлюбі, тобто за спільно нажиті гроші. Дружина чи чоловік має право виділити свою частину у спільному майні подружжя, навіть якщо на момент відкриття спадщини вони були у розлученні. Проте, у разі розлучення подружжя втрачає право на спадкування за законом першої черги.
З іншого боку, існує особлива категорія спадкоємців. Вони приймають спадщину автоматично:
- спадкоємці, які постійно проживали та були зареєстровані разом із померлим станом на момент смерті;
- малолітні та неповнолітні спадкоємці;
- особи, які позбавлені дієздатності чи дієздатність яких обмежена.
При цьому необхідно підготувати певну суму при вступі в спадщину в Україні:
Відповідно до ст. ст. 167, 174 Податкового кодексу України не оподатковується спадкоємці першого та другого ступеня споріднення:
- перший ступінь: діти, батьки, подружжя;
- другий ступінь: брати\сестри, дід\баба.
Для всіх інших існує такий порядок податків: за ставкою 5% оподатковуються спадщина, прийнята рештою осіб – резидентами України. За ставкою 18% оподатковуються спадкоємці – нерезиденти України будь-якого ступеня спорідненості. У всіх випадках, де має бути факт оподаткування, в даний момент стягується 1,5% військового збору. У разі оподаткування спадкоємець зобов’язаний надати нотаріусу експертну оцінку спадкового майна.
Який максимальний термін для подання заяви на вступ у спадок?
Щоб розпочати спадщину, потрібно відкрити спадкову справу після смерті спадкодавця, на чиє майно Ви претендуєте. Шляхом подання заяви у потрібний термін у приватного чи державного нотаріуса відкривається спадкова справа. Якщо ж Ви не подасте заяву нотаріусу протягом 6 місяців після смерті спадкодавця, буде вважатися, що Ви не прийняли спадщину. У таких обставинах Ви можете його позбутися і його можуть успадковувати інші претенденти.
Для відкриття спадкової справи та подання заяви про прийняття або відмову від майна необхідно надати нотаріусу наступні документи в потрібні терміни:
- свідоцтво про смерть (бажано мати довідку про причину смерті);
- паспорт та ідентифікаційний код спадкоємця ( по можливості, крім цих документів, ідентифікаційний код спадкодавця. Цей документ може стати в нагоді нотаріусу для ідентифікації особи померлого при перевірці на факт складання заповіту та спадкового договору за неможливості його ідентифікації у спадковому реєстрі);
- документи, що підтверджує кровність (наприклад, свідоцтво про шлюб, народження, залежно від цього, ким доводиться спадкоємець померлому);
- заповіт (якщо померлий його залишав);
- документи на майно, яке було оформлене на спадкодавця (у цьому випадку нотаріус робить запит у необхідні органи та проводить підготовку для подальшого оформлення свідоцтва на право наслідування).
Зверніть увагу на наступну інформацію щодо відмови в оформленні спадщини в Україні:
У разі закінчення терміну та отримання відмови необхідно:
- Написати письмову заяву до нотаріальної контори про бажання успадкування об’єктів по праву;
- Отримати документи, за якими підтверджується відмова у здійсненні нотаріальної дії наслідування;
- Піти до адвокатів для складання позову та запровадження Вашої справи в суді для отримання своєї частки.
Особлива увага приділяється судом на згоду інших осіб, які у потрібний термін здійснили успадкування. Висловити свою згоду можна за допомогою заяви, написаної у нотаріуса. Якщо інші спадкоємці не висловлять відмови щодо Вашого бажання на спадкування, то особливих труднощів не виникне. Все таки у будь-якому разі варто звернутися до адвоката для супроводу справи у суді.
Щоб скласти спадковий позов щодо бажання повернути право на успадковані об’єкти, необхідно мати вагому причину:
- затяжна хвороба;
- перебування не на території України;
- перебування на окупованих територіях, ув’язнення чи полоні;
перебування на карантині у терміни подання заяви;
У яких ситуаціях для оформлення спадщини потрібен адвокат?
Якщо, наприклад, Ви єдиний спадкоємець і подали заяву нотаріусу протягом терміну 6 місяців, фіксується факт пропуску терміну успадкування. Це не означає, що Ви втратите право на спадкування. У такому разі, продовжити пропущений термін вступу спадкоємець має право за рішенням суду. За наявності переконливих та достатніх доказів суд ухвалить рішення, яке надасть конкретній особі право вступити до спадкових прав нарівні з попередньою чергою.
У подібній ситуації бажано звернутися за допомогою до досвідченого адвоката. Адвокат у визначений термін знайде відповідні докази для можливості успадкування, надасть документи та супроводжує справу у суді. Хороший адвокат – запорука успіху в суді. Однак, якщо додатково призначеного терміну не вистачило для прийняття належної спадщини, спадкоємець не зможе повторно звертатися до суду за новим терміном. Відновити пропущений термін і допомогти почати спадкування Вам допоможе адвокат у спадок.
Юридичні тонкощі, які включає процедура спадкування на території України:
- Нотаріус не має права видавати спадщину на майно, яке перебуває під арештом. Однак у разі наявності заборони на майно не є підставою для відмови у видачі свідоцтва про право власності на спадкове майно.
- Іноземці не позбавляються права набуття спадщини на території України. Більш того спадкоємці – нерезиденти України мають право на отримання спадщини на землі, цільове призначення яких, для товарного сільськогосподарського виробництва (так звані паї). Проте, спадкоємці – нерезиденти, які отримали спадщину на вищезазначене майно згідно із законом зобов’язані його переписати інших осіб – резидентів протягом терміну року. Нагадуємо, за будь-якого випадку успадкування іноземцям належить сплатити податок у розмірі 18%.
Поширені запитання та відповіді
Що робити у разі відсутності заповіту, складеного в Україні?
Допустимо, померлий не залишив заповіту. За такого сценарію Цивільний кодекс України визначає успадкування згідно із законом, який має деякі нюанси. Існують спадкові черги. Виділяють особи, які мають право претендувати на спадщину та які отримають цю спадщину у відповідній черговості. Відповідно до правил, представлених у Цивільному кодексі, існує черга оформлення спадщини в Україні:
- Перша черга: повну перевагу мають чоловік\дружина, діти та батьки померлого. Відповідно, якщо Ви один спадкоємець, то отримуєте повну спадщину; якщо ж спадкоємців кілька, то майно ділиться у рівних частках кожного з претендують;
- Друга черга: онуки, бабусі \ дідусі, брати \ сестри спадкодавця;
- Третя черга: дядька \ тітки, двоюрідні брати \ сестри померлого;
- Четверта черга: люди, які спільно проживали з померлим протягом щонайменше останніх 5 років;
- П’ята черга: родичі до шостого коліна або люди, яких утримував спадкодавець як мінімум останні 5 років, які не є родичами.
Велика кількість черг може викликати багато питань щодо процедури спадкування. Особи, що представляють кожну чергу, закликають до спільного процесу успадкування майна. Успадковані об’єкти поділяються на рівних частках з-поміж них.
Який максимальний термін для подання заяви на вступ у спадок?
Щоб розпочати спадщину, потрібно відкрити спадкову справу після смерті спадкодавця, на чиє майно Ви претендуєте. Шляхом подання заяви у потрібний термін у приватного чи державного нотаріуса відкривається спадкова справа. Якщо ж Ви не подасте заяву нотаріусу протягом 6 місяців після смерті спадкодавця, буде вважатися, що Ви не прийняли спадщину. У таких обставинах Ви можете його позбутися і його можуть успадковувати інші претенденти.
Для відкриття спадкової справи та подання заяви про прийняття або відмову від майна необхідно надати нотаріусу наступні документи в потрібні терміни:
- свідоцтво про смерть (бажано мати довідку про причину смерті);
- паспорт та ідентифікаційний код спадкоємця ( по можливості, крім цих документів, ідентифікаційний код спадкодавця. Цей документ може стати в нагоді нотаріусу для ідентифікації особи померлого при перевірці на факт складання заповіту та спадкового договору за неможливості його ідентифікації у спадковому реєстрі);
- документи, що підтверджує кровність (наприклад, свідоцтво про шлюб, народження, залежно від цього, ким доводиться спадкоємець померлому);
- заповіт (якщо померлий його залишав);
- документи на майно, яке було оформлене на спадкодавця (у цьому випадку нотаріус робить запит у необхідні органи та проводить підготовку для подальшого оформлення свідоцтва на право наслідування).
Зверніть увагу на наступну інформацію щодо відмови в оформленні спадщини в Україні:
У разі закінчення терміну та отримання відмови необхідно:
- Написати письмову заяву до нотаріальної контори про бажання успадкування об’єктів по праву;
- Отримати документи, за якими підтверджується відмова у здійсненні нотаріальної дії наслідування;
- Піти до адвокатів для складання позову та запровадження Вашої справи в суді для отримання своєї частки.
Особлива увага приділяється судом на згоду інших осіб, які у потрібний термін здійснили успадкування. Висловити свою згоду можна за допомогою заяви, написаної у нотаріуса. Якщо інші спадкоємці не висловлять відмови щодо Вашого бажання на спадкування, то особливих труднощів не виникне. Все таки у будь-якому разі варто звернутися до адвоката для супроводу справи у суді.
Щоб скласти спадковий позов щодо бажання повернути право на успадковані об’єкти, необхідно мати вагому причину:
- затяжна хвороба;
- перебування не на території України;
- перебування на окупованих територіях, ув’язнення чи полоні;
перебування на карантині у терміни подання заяви;