Як оформити опікунство над дитиною в Україні
Встановлення опікунства
Що потрібно для опіки дитини та коли виникає дане право опіки над дитиною? Опікунство – це система заходів, вкладених у забезпечення як особистих і майнових прав, а також інтересів неповнолітніх дітей та повнолітніх осіб. Такі люди через свій вік або стан здоров’я не мають можливості самостійно користуватися своїми правами і виконувати свої обов’язки. Багатьох людей цікавить таке питання: в яких випадках встановлюється опіка? Процедура оформлення опікунства над дитиною-сиротою та дітьми, позбавленими батьківського піклування. Опіці підлягає дитина, яка не досягла 14 років, а турботі – від 14 до виконання повноліття, тобто до 18 років.
Процедура оформлення опікунства над неповнолітньою та малолітньою дитиною можлива, якщо батьки:
- померли;
- невідомо їхнє місцезнаходження;
- визнані у судовому порядку безвісти зниклими або померлими.
Опіка над дитиною при її живих батьках
Зміст
Також до юристів часто звертаються з наступним питанням: чи можливе встановлення опіки за життя батьків неповнолітніх? Процедуру оформлення опікунства можна здійснити, навіть якщо біологічні батьки малолітніх дітей, що не досягли повноліття, живі. Ця юридична процедура можлива за обставин, якщо батьки:
- позбавлені судом батьківських прав або прийнято рішення про відібрання дитини та передачу її під опіку, незалежно від того, позбавлені вони батьківських прав чи ні, оскільки перебування з ними небезпечне для життя дитини;
- були визнані судом як недієздатні або обмежено дієздатні (психічно хворі, розумово відсталі або перебувають у приватному стаціонарному лікуванні у лікувально-профілактичній установі або на державному утриманні та у будинках-інтернатах);
- не мають змоги займатися вихованням своїх дітей терміном довшим, ніж півроку (засуджено до позбавлення волі на тривалий час, за станом здоров’я та інвалідів І-ІІ груп);
- більше 6 місяців не проживають разом з дитиною і без поважних причин не беруть участі у її вихованні та утриманні, не виявляють щодо дитини батьківської уваги та турботи або підкинули (залишили) дитину і це підтверджено відповідними актами, складеними органами внутрішніх справ;
- відмовилися від дітей у встановленому законом порядку;
- виїхали на постійне місце проживання або постійне місце роботи за кордон або перебувають у тривалому відрядженні;
- перебувають під слідством.
Як я можу оформити опікунство в Україні?
Процедура встановлення та припинення опіки та піклування над неповнолітньою особою не така проста, як може здатися на перший погляд. При встановленні опіки над малолітньою дитиною та піклування над дитиною віком до 18 років, але старше 14, судова процедура встановлення опіки або піклування можлива не завжди. Підставою для встановлення опіки та піклування вважається справа у провадженні суду. Це має бути така справа, у процесі розгляду якої стало відомо про наявність дитини, позбавленої батьківського піклування. У таких обставинах процедура встановлення опіки або піклування здійснюється у тому самому виробництві. В інших випадках опіка та піклування встановлюються відповідними органами.
Варто зазначити, що факт передачі малолітньої дитини до компетенції органу опіки та піклування, який приймає відповідне рішення про припинення опіки чи суду, розглядається як підстава для припинення опіки. Важливо знати таку інформацію: досягнення дитиною п’ятнадцятирічного віку є причиною припинення опіки. Опіка автоматично перетворюється на піклування. Більше того, опікун без будь-якого додаткового судового рішення набуває статусу піклувальника з відповідними правами та обов’язками.
Хто може оформляти опіку над дитиною?
Тільки людина, яка готова виконувати певні зобов’язання та може оформити опікунство. Інакше суд має право позбавити його права опіки. Опікун або піклувальник має такі зобов’язання:
- виховувати дитину
- виявляти турботу про здоров’я дитини, контролювати стан її психіки;
- приділяти особливу увагу фізичному та духовному розвитку дитини;
- готувати до самостійного життя;
- у разі хвороби, надавати лікування та забезпечувати його догляд;
Опікун може бути звільнений від виконання своїх зобов’язань за власною заявою та за рішенням суду. До ухвалення рішення суду, законний піклувальник продовжує виконувати свої обов’язки. Також суд може звільнити опікуна від виконання своїх обов’язків за заявою підопічного, якщо опікун не справляється з виконанням своїх обов’язків. Також опікун звільняється від виконання своїх обов’язків, якщо підопічний передається на утримання до державної установи. Також уважно читайте як захищаються права дитини коли батьки служать та отримуюють зарплату в ЗСУ.
Крім того, опікун або піклувальник зобов’язаний контролювати, щоб його підопічний проходив двічі на рік медичний огляд. Опікуну також необхідно створювати комфортні умови життя та забезпечувати повну середню освіту дитини. Громадянські права та інтереси підопічного мають захищатися з боку його опікуна. Важливо також своєчасно переоформлювати виплати на підопічного та щороку робити звіт про виконання обов’язків опікуна чи піклувальника.
Як і чи потрібно оформляти опікунство над рідним онуком?
Як і у яких випадках встановлюється опіка над дитиною? Опікуна призначає або орган захисту прав дітей, який перебуває в місцевих адміністраціях, або суд. Це від конкретного випадку. Встановити опіку можна, якщо дитина позбавлена батьківського піклування. Найчастіша ситуація: батьки більше ніж півроку не дбають про дитину, не проживають з нею, або вони за своїм станом здоров’я не можуть доглядати дитину.
Розглянемо основні етапи опіки. Про дитину, яка потребує опіки, потрібно повідомити орган захисту прав дітей. Повідомити про це має право будь-хто, кому про це стане відомо. Найчастіше це робить хтось із дорослих родичів або співробітник закладу, в якому дитина навчається. Орган із захисту прав дітей перевірить умови проживання дитини та майбутнього опікуна. Після цього представник органу складе свій висновок. Протягом місяця буде ухвалено рішення чи передавати під опіку цю дитину.
Хочу звернути вашу увагу, що встановлювати опіку над дитиною, яка є вашим родичем, не обов’язково. За законом близькі родичі, наприклад, дідусі або бабусі вже наділені правом брати участь у вихованні дитини. Безумовно, це право вдруге після батьків. Суть у тому, що якщо батьки поїхали у тривале відрядження та залишили дитину бабусі, то не обов’язково проходити цю складну процедуру встановлення опіки.
Часте питання: з ким залишається дитина під час розлучення?
Найчастіша помилка. Батьки, коли розривають шлюб, часто звертаються з питанням, як їм тепер встановити одноосібну опіку? Так ось, розірвання шлюбу – це стосунки між подружжям, але не між батьками та дитиною. Після розірвання шлюбу права батьків щодо дитини не змінюються. Кожен із батьків може дитину виховувати, проживати з нею і зобов’язаний матеріально утримувати її, і таке інше. Таким чином, після розлучення жодна опіка не встановлюється.
Якщо батьки між собою домовитися не можуть, тоді слід звернутися до органів захисту прав дітей. Представники цього органу допоможуть встановити порядок виховання неповнолітньої або малолітньої дитини. Також існує варіант звернення до суду. Суд допоможе у вирішенні питання порядку виховання та проживання дитини з батьками. У цій ситуації можна встановити:
- з ким проживатиме неповнолітня дитина;
- в які дні та години той з батьків, який проживає окремо, може бачитися з неповнолітньою дитиною, забирати її до себе;
- це зовсім інший процес. Тут не йдеться про опіку. Ми говоримо про те, як батьки розподілятимуть час, права та обов’язки щодо дитини.
Поширені запитання
Які документи для опіки над дитиною?
Говорячи про список документів, які необхідні для встановлення опікунства над неповнолітньою особою, опікунові варто запастися терпінням. Список довідок, заяв та документів дуже довгий. Варто пам’ятати, що варто підготувати список документів як опікуна, так і дитини. Крім основних документів, таких як паспорти, свідоцтво про народження дитини, щоб оформити опікунство, необхідно зібрати велику кількість довідок:
- ідентифікаційний код дитини;
- довідку з місця навчання дитини про її освіту;
- довідку, де вказані родичі майбутнього підопічного;
- довідку, що включає опис майна потенційного підопічного;
- медичну довідку, про стан загального здоров’я дитини, про стан її психіки та розумовий розвиток;
- також важливо надати інформацію з необхідними документами про біологічну маму та тата дитини.
- важливо пам’ятати про рішення суду, яким суд надав підопічному статус дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування;
- довідку про перебування дитини на первинному обліку;
- одним із найважливіших та фінальних документів вважається рішення про влаштування неповнолітньої дитини.
Що важливого відзначають адвокати з опіки?
Адвокати наголошують на тому, що опікун має низку прав, про які варто пам’ятати. Опікун має такі права:
- самостійно визначати способи виховання, однак опікун не повинен забувати про думку підопічного та про рекомендації органу опіки та піклування;
- якщо підопічний опікуна утримується у сторонньої особи поза законними підставами та без рішення суду, опікун має право заявити про свою вимогу повернути неповнолітню дитину;
- у разі процедури усиновлення свого підопічного, висловлювати свою згоду на це;
- самостійно здійснювати витрати, необхідні для задоволення потреб підопічного за рахунок призначеної державної допомоги, пенсії, аліментів, доходів від майна підопічного;
- представляти інтереси підопічного у різних установах, організаціях та закладах.
Чи можлива спільна опіка над дитиною, якщо держава її утримує?
Якщо дитина перебуває на повному утриманні з боку держави, то опікунство над такими дітьми не призначається. Розмір допомоги на дитину, над якою встановлено опікунство, становить два прожиткові мінімуми для дитини відповідного віку. У разі якщо для дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, аліменти (за відсутності осіб, які за законом зобов’язані їх утримувати), пенсія, стипендія, державна допомога за попередні шість календарних місяців не нараховувалися, зазначена допомога призначається у розмірі двох прожиткових мінімумів для дитину відповідного віку.
Серед додаткових причин припинення опікунства, юристи виділяють смерть опікуна. Дитина, над якою встановлено опікунство має такі права:
- право на життя разом з іншими членами сім’ї опікуна, а також отримання турботи з боку останнього;
- право на отримання усіх потрібних умов для того, щоб розвиватися всебічно, здобувати освіту, гідне виховання, а також на прояв поваги до своєї гідності людини;
- право користування житловим приміщенням, в якому дитина перебувала до початку процедури оформлення опікунства;
- на захист від зловживань з боку опікуна чи піклувальника.
OTP BANK
Наш офіційний банк партнер
Банк Альянс
Наш клієнт та партнер
Арсенал Kids
Наш спортивний клієнт
Hidrafacial
Наш клієнт та партнер
Залишіть відгук!
Консультариус сопровождает нашу деятельность с момента регистрации первой компании, а именно с января 2019 года. Мы сразу нашли общий язык, после чего юристы включились в работу. Также нам нравится, что в данной компании обеспечивается параллельно и бухгалтерское сопровождение, поэтому клиент не испытывает сопротивления между аутсорс юристом и бухгалтером. Рады партнёрству и смело рекомендуем Консультариус!
Группа компаний MAGIC
(ТОВ «Меджик Консьерж», ТОВ «Меджик Консьерж»).
Время от времени пользуемся услугами юриста Консультариус для вычитки и подготовки договоров. Довольны безукоризненным соблюдением сроков, ценами на услуги и вниманию к деталям.
Рекламное агентство ArtNET
(ТОВ «АГЕНТСТВО ІНТЕРНЕТ-РЕКЛАМИ «АРТНЕТ»)
Для кожного бізнесу дуже важливо завжди мати на зв'язку надійних радників з юридичних питань, тому Компанія VARM користується послугами Консультаріуса на постійній основі. За час співпраці юристи продемонстрували себе як професіонали в спірних ситуаціях з контрагентами, зокрема в процесі узгодження договорів поставки. Дякуємо за плідну співпрацю.
VARM:Трубопроводна арматура
(ТОВ «В.АРМ»)
На старте нашего бизнеса мы вообще игнорировали юридические нюансы, избегали лишние бумаги и формальности, пока это не обернулось крупной проблемой - штрафные санкции от клиента. Когда ситуация зашла в тупик мы решили обратиться к юристам (не рекомендуем затягивать проблемы).
Сначала попробовали работать с первыми попавшимися из гугла, но то не смогли помочь и просто развели руками. Тогда другой наш клиент порекомендовал нам Консультариус, куда мы обратились и это был очень верный выбор. Сейчас мы уверенно вписываем юр. услуги в свой бюджет, потому что поняли, от каких больших рисков и головняка нас избавляют юристы. Занимайтесь бизнесом, договорами пусть занимаются специалисты.
* Кстати, от штрафных санкций со стороны клиента тоже удалось отбиться благодаря лазейке в договоре, которую нашёл юрист Консультариус :))ProfitMakers
(ТОВ "ПРОФІТМЕЙКЕРС")
Консультаріус – наші колеги з юридичного консалтингу, яких ми залучаємо в процесі надання послуг. За час спільної роботи жодного разу не булі зірвані строки або порушені умови: всі клієнти задоволені та залишали тільки позитивні фідбеки. З цього можна зробити висновок, що Консультаріус є надійним юридичним партнером. Бажаємо успіхів та розвитку Вашій компанії.
PartnerConsult LTD
(ТОВ «АК ПАРТНЕР КОНСАЛТ»)
Бизнес в сфере промышленного альпинизма имеет много подводных камней: начиная от вопросов безопасности сотрудников, заканчивая ответственностью перед клиентом. Деятельность компании PromAlp-Group усложнена, кроме того, и наличием иностранных заказчиков. К счастью, с этим всем уже больше года отлично справляются наши юридическо-бухгалтерские советники из Консультариус, которым мы полностью делегировали эту сферу. Рады сотрудничеству!
PromAlp-Group
(ТОВ «ПРОМАЛЬП-ГРУП»)