Розлучення в Україні
Як можна подати на розлучення у Києві?
В Україні є кілька способів розірвати шлюб:
- Перший спосіб: можливість розлучення через РАЦС. Потрібно пам’ятати про наступне: взаємна згода подружжя та відсутність малолітніх чи неповнолітніх дітей. Якщо для Вас прийнятні ці умови, то слід піти в РАЦС за місцем реєстрації одного з подружжя. Тобто, щоб розлучитись у РАЦСі міста Київ, необхідно, щоб чоловік чи дружина мали реєстрацію місця проживання у столиці.
- Другий спосіб: можливе розлучення через суд за взаємною згодою подружжя, однак, коли у пари є спільні малолітні або неповнолітні діти (далі – “дитина”). Подружжя, яке має дитину, має право подати до суду заяву про розірвання шлюбу разом з письмовим договором. У такому документі вказується місце проживання дитини після розлучення, а також яку участь братиме другий із подружжя, який проживає окремо, у забезпеченні життєдіяльності та вихованні цієї дитини. Такий договір має бути обов’язково завірений нотаріально. Строк розгляду цього договору становить лише один місяць відповідно до статті 109 Сімейного кодексу України. Суд надсилає заяву до РАЦСу для проставлення позначки в актовому записі про шлюб. Увага: датою розірвання шлюбу вважатиметься дата набрання чинності відповідним рішенням суду.
Зміст
Особлива процедура розлучення в Україні
Можливо подати позовну заяву до суду, де потрібно прописати своє бажання розірвати шлюб. У тому випадку, коли другий із подружжя не бажає розлучення, невідоме його місцезнаходження чи є спільні діти, але немає домовленості про їхнє місце проживання. За таких обставин не обійтись без звернення до суду. Суддя у судовому рішенні визначить, з ким проживатиме спільна дитина після розлучення. При складанні позову про розлучення необхідно обов’язково вказувати причини.
Увага: неможливо розірвати шлюб, якщо дружина вагітна або дитині не виповнився один рік. Проте слід зазначити, що можливі винятки, коли можна подавати позов про розірвання шлюбу незалежно від цих обставин. Наприклад, якщо дружина чи чоловік вчинив кримінальне правопорушення щодо свого подружжя чи дитини, а також якщо за іншою особою було визнано батьківство.
Які документи необхідні для оформлення розлучення в Україні?
Розглянемо дві можливі ситуації:
- Якщо подружжя розлучається через РАЦС, тоді потрібні такі документи для шлюборозлучного процесу:
- обов’язково має бути оригінал важливого документа: свідоцтва про шлюб;
- паспорти подружжя;
- реєстраційні номери облікових карток платників податків;
- заповнена подружжям заява у РАЦСі.
Буває так, що через поважні життєві обставини, один із подружжя не має можливості написати заяву про розірвання шлюбу особисто. Такий документ можна завірити нотаріально або видати нотаріально завірену довіреність на представника. Чоловік або дружина, які особисто подаватимуть заяву до РАЦСу, можуть подати нотаріально засвідчений документ від імені іншого з подружжя. Термін розгляду такої заяви триває один місяць. Законодавець дає такий термін, щоб сторони мали можливість примиритися. Якщо ж Ви все ж таки не передумаєте, тоді в порядку місяця можна буде отримати в РАЦСі довідку про розірвання шлюбу.
- Якщо подружжя розлучається за рішенням суду, тоді потрібні такі документи для процесу розлучення.
- по можливості паспорта двох сторін;
- оригінал свідоцтва про шлюб;
- копії свідоцтва про народження дитини чи дітей;
- реєстраційні номери облікових карток платників податків;
- позовну заяву за її наявності;
- квитанція про сплату судового збору.
Якщо Вам потрібен зразок заяви про розлучення, можливо його знайти в інтернеті. Однак, необхідно звернутися за допомогою до адвоката у сімейних справах або до будь-якого адвокатського бюро. Розгляд справи у суді першої інстанції може тривати кілька місяців. Однак, якщо другий із подружжя буде вперто показувати свою незгоду, то суддя може ухвалити низку рішень та дати термін тривалістю півроку на примирення. Таким чином, справа може затягнутися і Ви станете клієнтом адвокатського бюро.
Що потрібно знати, на думку адвоката, для швидкого розлучення?
Якщо Вам необхідно швидко розлучитись, адвокати не радять вказувати вимоги про поділ майна у позовній заяві про розлучення. Такі справи можуть тривати рік чи навіть довше. Порада адвоката: у справах, коли необхідний поділ майна та виникає суперечка, краще подати окрему позовну заяву. Також багатьох людей хвилює питання позовної давності, яке становить три роки. Пропонуємо ознайомитися з порадою адвоката, яку він пропонує своїм клієнтам.
Що означає поняття “позовна давність”? Відповідь адвоката клієнту, який працює в бюро: “це термін, протягом якого Вам необхідно звернутися до суду з вимогою про розподіл майна”. Багатьох лякає, що термін починається з розірвання шлюбу. Насправді, це не так. Термін позовної давності починає рахуватися з моменту, коли Ваше право було порушено, а саме: з моменту виникнення майнової суперечки, наприклад, через квартиру чи автомобіль. Потрібно розуміти, що суперечка може виникнути взагалі через п’ять чи десять років після розлучення. Однак такі тонкощі клієнтам краще уточнювати у юристів, а також буде необхідним звернутися за допомогою до адвоката у сімейних справах.
Шлюборозлучний процес та виплата аліментів
Зі збільшенням розміру прожиткового мінімуму, розмір аліментів, що був присуджений у мінімальному розмірі, автоматично перераховуватиметься. Для цього не потрібно додатково звертатися за допомогою до адвокатів або із заявою до суду. Також і ті, хто раніше за законодавством отримували 30% від прожиткового мінімуму, отримуватимуть аліменти у новому розмірі. Якщо державний виконавець не робить перерахунок аліментів, адвокати вважають за необхідне звернутися із заявою до Виконавчої служби, за необхідності подати скаргу щодо бездіяльності виконавця.
Мінімальний рекомендований розмір аліментів становить один прожитковий мінімум для дитини відповідного віку. Він буде присуджений судом, якщо платник аліментів має достатній дохід. За максимальним розміром аліментів обмежень немає. При визначенні розмірів стягнення аліментів, у кожному окремому випадку суд прийматиме рішення та оцінюватиме:
- наявність коштів у сім’ї, в якій виховується спільна дитина, та платника аліментів;
- стан здоров’я дитини та її батька/матері;
- наявність у платника аліментів інших утриманців;
- наявність у платника аліментів у власності майна, наявність грошових коштів на рахунках, володіння правом інтелектуальної власності та корпоративними правами.
Особливі випадки у системі виплати аліментів після шлюборозлучного процесу:
Яка відповідальність чекає на неплатника аліментів? По – перше, стягувач має право на неустойку у вигляді 1% від суми заборгованості за кожний день прострочення. По – друге, державна виконавча служба може накласти тимчасове обмеження до погашення суми заборгованості у повному обсязі, якщо її розмір перевищує суму за шість місяців. Тимчасове обмеження може бути встановлене:
- на виїзд за межі України;
- у праві керування транспортними засобами;
- у праві користуванням зброєю;
- у праві полювання.
Якщо розмір заборгованості перевищує суму виплат за 4 місяці, (якщо дитина хвора або інвалід з дитинства, то за три місяці) батько/матір, який/яка проживає з дитиною, може самостійно вирішувати питання про виїзд із сином або дочкою за кордон. Наприклад, з метою відпочинку, лікування чи участі у змаганнях терміном більше одного місяця. Якщо ж розмір заборгованості становить суму виплат аліментів 6 місяців і більше, то порушник може бути залучений до громадських корисних робіт на строк від 120 до 140 годин.
За злісне ухилення від сплати аліментів передбачено кримінальну відповідальність. Які наслідки очікують на порушника? Покарання може бути у вигляді громадських робіт, обмеження волі чи арешту. Адвокат пояснює клієнту, що під злісним ухиленням розуміються дії, які свідомо тягнуть за приховування доходів платника або зміну роботи без повідомлення Виконавчої служби.
Як розлучитися в Україні та не втратити своє майно?
Міф 1: Багато клієнтів, які звертаються до послуг адвокатів, вважають, що якщо майно було придбано у шлюбі та договір про придбання майна укладено від імені одного з подружжя, значить тільки він і є власником. Відповідь адвоката клієнтам: незалежно від того, хто записаний у договорі як власник, дане майно у разі його придбання у шлюбі підлягає розділу.
Міф 2: все майно, одержане у шлюбі спільне. Відповідь адвоката: згідно зі статтею 57 Сімейного кодексу України, не все майно, набуте у шлюбі спільне. Варто запам’ятати, що майно, отримане за договором дарування, було успадковано, було придбано власним коштом одного з подружжя, особисті речі та коштовності не підлягає розділу.
Міф 3: якщо зі мною проживають діти, мені дістанеться більшість майна після розлучення. Відповідь адвоката: вважається, що якщо спільне майно було куплено або придбано у шлюбі, то сторонами даного придбання є колишнє подружжя. Спільна дитина житиме на тій частині майна і претендуватиме на ту частину, з ким вона надалі проживатиме. Таким чином, частина дитини в даній частині загального майна може не враховуватися.
Я жив\жила в цивільному шлюбі і як оформляти розлучення мене не цікавить
У сучасному світі часто можна зустріти ситуацію, коли подружжя проживало у цивільному шлюбі, тобто без штампу в паспорті, проте жило разом, вело спільний побут. У разі, все спільно придбане майно належить розділу. Також якщо один із подружжя не працював під час спільного проживання, вважається, що ви разом вели сімейний побут і в результаті вашої спільної діяльності було придбано квартиру, земельну ділянку або грошовий внесок у банку, тощо. Таке спільне майно також підлягає поділу. Не має значення, хто в якій сфері працював, а хто вів домашній побут та виховував дітей, майно у будь-якому разі підлягатиме поділу.
Більше того, можна закрити питання щодо аліментів за допомогою передачі частини майна стороні, з якою проживає дитина. У такому разі необхідно колишньому подружжю скласти нотаріальний договір, обов’язково з дозволу органу опіки та піклування. У цьому документі прописується, що у разі передачі будь-якого майна, інший з подружжя звільняється від сплати аліментів. Тільки при оформленні вищезазначеного договору у нотаріуса можна закрити це питання. У разі виникнення будь-яких питань, необхідно звернутися за допомогою до адвокатського бюро.
Не бійтеся стати клієнтом адвоката та цін на їхні послуги. Якщо ви відчуваєте фінансові труднощі, запишіться на безкоштовну консультацію. Професійний адвокат у сімейних справах – це запорука успіху в суді при розгляді Вашої справи. Адвокатське бюро зацікавлене у довгостроковій співпраці з клієнтом та допомагатиме Вам протягом усього шлюборозлучного процесу. Немає нічого дорожчого за Ваш час і нерви.