Відмова від аліментів
Які існують причини, щоб відмовитися від виплати аліментів на дитину?
Кожна сторона може стати ініціатором відмови від виплати аліментів. Існує досить багато причин не платити аліменти Вашій дитині, можна виділити кілька головних та найпоширеніших з них:
Дитина переїхала, тобто тепер має інше місце проживання, наприклад, вона вирішила жити з батьком. У такому разі одному з батьків (той, що раніше отримував аліменти) доведеться повністю фінансово підтримувати забезпечення своєї дитини.
Батько чи мати раніше виконували аліментні зобов’язання, але тепер їх позбавили батьківських прав на дитину, яку у свою чергу – удочерила або усиновила зовсім інша людина (як приклад: ним може бути новий чоловік матері).
Тепер вам не потрібно думати про фінансове забезпечення Вашої дитини, тому що вона подорослішала (раніше була ще непрацездатною, але час не стоїть на місці, адже Ваша дитина стала повнолітньою).
Підтвердження таких відмов від сплати аліментів на дитину має пройти через суд. Більше того, можна закрити питання щодо стягнення встановленого розміру аліментів за допомогою передачі частини майна стороні, з якою проживає дитина. У такій ситуації необхідно колишньому подружжю скласти нотаріальний договір, обов’язково з дозволу органу опіки та піклування. У цьому документі прописуються умови передачі всього майна одному з батьків, тоді інший – звільняється від виконання аліментних зобов’язань. Тільки при оформленні вищевказаного договору у нотаріуса є реальна можливість позбутися проблем такого роду. У разі виникнення будь-яких питань, необхідно звернутися до адвоката, який допоможе вирішити питання з виплатою аліментів на вашу дитину.
Якщо вам потрібно зняти арешт через аліменти зветрайтесь до ЛА Консалтинг
Куди слід звертатися із заявою про відмову від аліментів?
Не завжди дружині чи чоловікові потрібно мати офіційну згоду іншого подружжя, щоб відмовитися від аліментів, такий варіант не порушуватиме державне законодавство.
Державне законодавство дозволяє розглянути варіант, коли відмова від аліментів можлива без офіційної згоди на таке колишнього чоловіка чи дружини. Одній стороні необхідно подати позов про припинення виконання аліментних обов’язків одразу до суду з прописки одержувача. Також цій стороні потрібно подбати про збір документації, щоб справу почали розглядати у суді:
- Заява разом з цілою папкою особистих документів, що включає свідоцтво про народження дитини та розірвання шлюбу;
- Підтвердження відсутності факту необхідності надавати фінансову допомогу своїй дитині для її життєвих потреб, бажань та розвитку;
- Підстави, що підтверджують, що відповідач не здатний надавати витрати на матеріальну допомогу через свою недієздатність;
- Підстави, що підтверджують, що дитина або один з батьків більше не має права на отримання аліментів і витрати покриває самостійно.
Приклад від юристів та адвокатів: за певних обставин колишня дружина не хоче проводити стягнення аліментів від колишнього чоловіка. У таких умовах обидві сторони зобов’язані звернутися до нотаріальної контори з пакетом особистої документації та завірити договір на підставі взаємозгоди. Проте чоловік повинен дозволити мамі з дитиною залишати рідну країну та перетинати нові території, тобто виїжджати за кордон. З цих підстав нотаріус має право запевнити документацію про те, що мати відмовилася від аліментів колишнього чоловіка.
Як правильно скласти нотаріально засвідчену відмову від стягнення аліментів після ухвалення рішення суду?
Судова практика постійно активно демонструє, що відмова в аліментних зобов’язаннях супроводжується часто багатьма причинами, нерідко їхня поява пов’язана саме з розлученням подружжя. Також потрібно звернути увагу на ситуацію, коли члени сім’ї вже давно не живуть разом і не перебувають у шлюбі, але потрібна така відмова і варто відзначити, що одна із сторін дуже довгий період чесно виплачувала необхідні суми аліментів, дотримувалася графіка та розміру заявлених коштів, діючи згідно з рішенням суду. Розібравшись у такій ситуації, потрібно скласти та подати заяву, де необхідно прописати прохання про припинення виробничого виконання.
Про що треба не забути, подаючи таку заяву? Це безперечно копії Ваших документів (паспорт, свідоцтво про народження неповнолітнього, виконавчий лист, угоду про відмову обох сторін, засвідчену нотаріусом, розписку про одноразову виплату). Як приклад останнього, можна згадати ситуації, коли дружина чи батько залишає синові чи дочці щось із рухомого чи нерухомого майна. Практика знає чимало історій, коли заявник отримав листа про виконання його зобов’язань на руки в суді, але не подбав про те, щоб виконувати заявлені вимоги.
Якщо хочете вибрати правильний варіант, тоді звертайтеся до Виконавчої служби із заповненою особистою заявою, де конкретно вкажіть, що відмовляєтесь отримувати аліменти з іншої сторони. У Вашій справі є офіційна заява, в якій Ви відмовляєтеся від аліментів, а це означає, що провадження не відкриватимуть. Також слід звернути увагу на можливість змінити рішення. Ви маєте право відкрити виробництво знову. У такому разі аліментні обов’язки треба виконувати знову.
Як правильно скласти відмову від стягнення аліментів у різних життєвих ситуаціях?
Відмова за договором сторін. Якщо батьки добровільно уклали заяву про сплату аліментів, то у будь-якому випадку ще існує можливість розірвати її за таким самим договором сторін, при цьому потрібно вчасно укласти договір про відмову від аліментів. Важливим та правильним етапом буде звернення до нотаріуса, де Ви поясните раніше вирішену причину, чому змінили рішення, адже без таких кроків заяву навряд чи ухвалять. Також можна надати розписку, де вкажуть та підтвердять, що чоловік або його колишня дружина здійснили одноразову велику виплату, тобто величезну суму, яка повністю покриє постійні щомісячні платежі. Можна анулювати відмову за договором сторін у тому випадку, якщо хтось із батьків вирішить, що при цьому порушуються інтереси дитини, але дуже важливо в такому разі надати докази та досить вагомі аргументи.
Якщо батько чи його колишня дружина не погодилися відмовитись від аліментів. Якщо хтось із них не хоче здійснювати відмову від своїх аліментних обов’язків, то цю суперечку вирішуватиме суд, але треба не забути з такою метою скласти позовну заяву. Суд проситиме позивача надати вагомі підстави, щоб підтвердити свої дії та таке рішення. Прикладом можуть бути докази про те, що дитина не потребує додаткових матеріальних витрат іншого з батьків, оскільки повністю переходить під опіку батька або матері. У такій ситуації потрібно знайти свідків, які матимуть бажання і погодяться свідчити в суді. Також існує ще один варіант розвитку подій, але в такому разі обов’язково потрібно, щоб Ваша дитина вже була достатньо дорослою, тому що вона має право сама сказати, з ким із батьків проживає або хоче жити. Додатковим доказом може знадобитися наявність довідки про склад сім’ї.
Якщо платник відмовляється виконувати аліментні обов’язки, то в такому разі йому потрібно надати довідку, яка підтвердить відсутність можливості для нього сплачувати потрібні аліменти у заявленій сумі, бо ця людина справді втратила платоспроможність. Ситуації бувають різні, як приклад, такі моменти настають через хвороби або дуже складне матеріальне становище. Іноді, наприклад, мати може позбутися права на отримання матеріальної допомоги, щоб мати можливість утримувати свою дитину, бо її позбавили батьківських прав, як наслідок – вона не справляється з дуже великими виплатами. Бувають різні обставини, тоді одержувачем аліментів може бути родич або опікун.
Чи можливо поновити права на отримання матеріальної допомоги після відмови від виплати аліментів?
Дитина має конкретні підстави законно жити повноцінним життям та перебувати у матеріальному благополуччі, тому державне законодавство захищає її права, тому зміни також можуть відбуватися. Відмова від аліментів не дає підстав для неможливості відновлення таких регулярних платежів. Коли дитина ще малолітня чи неповнолітня, тоді мати чи батько, у якої\якого живе дитина, може змінити хід дій та заявити до суду з вимогою відновлення матеріальної допомоги. Для повернення грошей буде достатнім використовувати один з наведених нижче методів, який допоможе здійснити зміну:
- Укласти з кожною стороною договір, згідно з яким мати чи батько знову дають згоду виконувати свої аліментні обов’язки вчасно та перераховувати потрібну суму коштів, встановлену державною правовою системою;
- Вирішити таку проблему також можна безпосередньо через суд, очікуючи на його вирішення;
- Взяти виконавчий лист.
Найчастіше справи про стягнення повторних коштів на виховання та утримання дитини вирішуватимуться індивідуально. Потрібно не забувати зважати на всі нюанси, тому що ситуації бувають абсолютно різними. Судова практика знає дуже багато випадків, які потрібно вирішувати особисто з кожним із батьків, тобто індивідуальний порядок у цій справі є дуже важливим аспектом результату.
Дружина чи чоловік вирішили між собою відмовитись від дитини: яким чином відбувається стягнення аліментів?
Якщо Ви вирішили відмовитися від дитини, то необхідно знати одну важливу річ – навіть втративши батьківські права, не чекайте на зміну рішення, тому що Ви зобов’язані виплачувати регулярно аліменти відповідно до державної законодавчої системи. Існує лише кілька винятків із цього загального правила. Варто навести приклад – мати чи батько дитини замість аліментів передає йому своє рухоме чи нерухоме майно, тобто у такому разі стягнення грошей більше не відбуватиметься. Відмова від дитини провадиться в судовому порядку. Слід оформити заяву, пояснюючи причину відмови від дитини. Слід звернути увагу на факт обов’язкового засвідчення нотаріусом Вашої заяви. Коли причиною відмови є підозри, що дитина від іншої людини, потрібно обов’язково зробити тест на ДНК, без цього тесту прохання не приймуть. Звільнити від аліментів мати та її колишнього чоловіка, який відмовився від дитини, можуть, якщо, наприклад, жінка подала зустрічне прохання, а дитину хоче усиновити інший чоловік.
Коли оформляється відмова від неповнолітньої дитини, відповідно до державної системи, має відбутися діалог між батьками, щоб вирішити, які витрати виплачуватимуть як аліменти. Такі випадки про витрати краще не доводити до суду, оскільки в судовому процесі дані теми про витрати можуть дуже надовго затягнутися і виявитися не на користь батьків, що відмовилися. Дружині або чоловікові також не потрібно виконувати аліментні обов’язки, якщо ця людина стала алкоголіком, наркоманом, душевнохворим або інвалідом. У всіх цих випадках суд будь-якої миті може вирішити позбавити таку людину батьківських прав.
Також батько не може постійно бачитися з дитиною, кількість днів спілкування з дитиною встановлюється або батьками між собою або судом. Наприклад, якщо батько, позбавлений прав, порушує цю вимогу, його можуть взяти під арешт і заборонити на якийсь час підходити до дитини. Домогтися відмови від дитини без стягнення аліментів можна у таких випадках:
Чоловік і дружина вирішили між собою, що вони не мають бажання самостійно виховувати дитину і готові віддати її під опіку бабусі або іншим родичам.
Якщо чоловік і дружина вирішили між собою, що не хочуть виховувати дитину та готові віддати її до інтернату на повне державне піклування.
Які висновки можна зробити щодо розмірів аліментів у разі відмови від дитини?
Отже, необхідно надати алгоритм і порядок відмови від дитини через різні життєві обставини. Спершу цю проблему необхідно обговорити між собою особисто. Після цього слід подати заяву про прохання позбавлення батьківських прав. Після судового процесу, якщо дружина або чоловік, що відмовилися, не мають алкогольної або наркотичної залежності, не є психічно хворими або інвалідами, їм, у ролі платника, пропонується виплачувати щомісяця аліменти. Відповідно до державної правової системи, за несплату аліментів людину очікують неприємні наслідки, наприклад, стягується штраф або її майно, нерухомість може передаватися в рахунок розміру аліментів.
Більше того, розглянемо варіант, якщо чоловік і дружина домовилися між собою і хочуть віддати дитину на усиновлення у зв’язку із тяжкими життєвими обставинами. Відповідно до державної правової системи, зробити це можна найчастіше протягом шести місяців після народження дитини, потім виконати цю процедуру буде складніше. Якщо не один з перерахованих вище варіантів не підходить, можна звернутися до юриста, який допоможе вирішити проблему максимально зручним способом як для батьків, так і для дитини. Варто пам’ятати, що в яких би складних життєвих обставинах Ви з Вашим чоловіком або вже колишнім чоловіком не виявилися, немає нічого дорожчого за взаєморозуміння і вміння домовлятися між собою.