Як стягнути аліменти з іноземця?

Ні для кого не буде таємницею, що останнім часом у пошуках кращого життя та додаткового заробітку все більше громадян України їдуть жити за кордон. Все б нічого, але на території України залишається дитина, яка перебуває за місцем проживання того з подружжя, з яким вона залишилася, за добровільною угодою сторін, або ж, згідно з рішенням суду. У зв’язку з цим, клієнти нашої юридичної фірми все частіше почали цікавитися питаннями щодо стягнення аліментів для дитини (яка проживає в Україні) з іноземця.

У нашій статті адвокати дадуть Вам відповідь на такі питання, пов’язані зі стягненням аліментів для дитини з іноземця:

  • як домогтися стягнення аліментів для дитини, якщо відповідач – іноземець?
  • чи можна стягнути аліменти для дитини з іноземця?
  • розмір стягнення аліментів для дитини з іноземного громадянина?
  • як стягнути аліменти для дитини через суд?
  • як виконати рішення суду щодо стягнення аліментів для дитини з громадянина іншої країни?

Якщо Вас зацікавила тема стягнення аліментів для дитини з іноземця та виконання рішення суду у цій справі, детальніше читайте далі.

банковский налоговый таможенный консультант

Як стягнути аліменти з іноземного громадянина?

Закони України максимально захищають інтереси дитини та визначають нам, що незважаючи навіть на те, що один із батьків змінив своє фактичне місце проживання і тепер перебуває за кордоном – дитина все одно повинна отримувати аліменти для підтримання комфортного рівня життя, інтелектуального та фізичного розвитку та задоволення своїх базових потреб (їжа, одяг, проїзд на навчання, огляд у лікаря тощо).

Для того, щоб стягнути аліменти для дитини з іноземця, необхідно отримати відповідне рішення суду. Україна є однією з багатьох країн-учасниць, які приєдналися до Конвенції про стягнення аліментів за кордоном, виходячи з цього, рішення про аліменти, які були прийняті судами на території України – будуть дійсні та виконані іншими судами, тієї країни, громадянином якої є відповідач у справі. Звичайно, це правило поширюється лише на ті країни, які ратифікували у себе цю Конвенцію.

З вищезазначеної інформації, ми можемо зробити висновок, що не обов’язково звертатися до суду іншої країни, можна проконсультуватися з адвокатом та подати позов до суду, який знаходиться за Вашим місцем проживання в Україні (тобто за місцем проживання позивача). Рішення буде винесене цим самим судом.

Як добитися аліментів, якщо відповідач за кордоном?

Відразу ж зазначимо, що процедура стягнення аліментів для дитини з іноземця є складнішою і має власну специфічність, якщо порівнювати зі стягненням аліментів з громадянина України.

Процес може значно ускладнити той фактор, якщо батько дитини (іноземець) не вказаний як батько у Свідоцтві про народження дитини. Це говорить нам про те, що споріднений зв’язок між батьком та дитиною залишається під питанням і потрібно ще його підтвердити.

Другим важливим фактором, який призведе до ускладнення справи, буде те, що іноземець повернувся до себе за кордон відразу після отримання розлучення.

Кожна справа про стягнення аліментів для дитини розглядається адвокатами юридичної фірми в індивідуальному порядку, адже є безліч нюансів та підводних каменів цієї справи, які можуть істотно вплинути на подальший хід подій. Наприклад, законодавство України передбачає таку можливість, як стягнення аліментів за період, що вже пройшов і, додатково, за період, коли справа про аліменти була розглянута в суді, аж до моменту ухвалення рішення суду.

Аліменти з батька іноземця

Візьміть до уваги той факт, що основною перешкодою у справі про стягнення аліментів може стати саме переїзд батька/матері дитини на постійне місце проживання в іншу країну. У чому ж проблема? Власне в тому, що при розгляді справи про аліменти в суді, потрібно буде враховувати норми не лише законодавства України, а й законодавство тієї країни, громадянином якої є і батько/матір дитини.

Стягнення аліментів з громадянина іншої країни

Для того, щоб рішення суду було дійсним – потрібно дотримуватись всіх вимог, а саме: повідомити відповідача про початок розгляду в українському суді, навіть незважаючи на те, що він є іноземцем і в момент початку розгляду справи про аліменти у суді – може перебувати за кордоном, за місцем свого проживання.

 

Обов’язки щодо повідомлення відповідача-іноземця у справі про стягнення аліментів – бере на себе безпосередньо суд, який займається розглядом справи за місцем проживання позивача. Для цього вже розроблено спеціальний алгоритм дій, співробітники суду мають звернутися до компетентного органу іноземної держави, громадянином якого є відповідач для того, щоб передати їм усі документи, що стосуються справи про аліменти в суді. Після цього доручення суду України буде виділено час на те, щоб компетентний орган зв’язався з іноземцем та передав йому всі матеріали у справі про стягнення аліментів для дитини в суді. Для того, щоб дати можливість передати документацію та ознайомитись із суттю справи – розгляд справи в суді тимчасово припиняється.

Аліменти з іноземця

Коли суд України розгляне справу про стягнення аліментів для дитини з іноземця – винесене рішення суду буде направлено співробітниками суду іноземцю. Саме після розгляду справи в суді та винесення рішення потрібно звертатися до компетентних органів іноземної держави (учасника вищезгаданої Конвенції) для того, щоб рішення суду в Україні про аліменти було виконано за місцем проживання іноземця.

Чи можна подати на аліменти, якщо батько є громадянином іншої країни?

Але часто трапляється так, що іноземець проживає в країні, яка не є однією з учасників Конвенції про стягнення аліментів за кордоном. Що робити у цьому випадку? У даному конкретному випадку єдиним виходом буде звертатися з позовом до іноземного суду, який розглядатиме справу в суді відповідно до норм, передбачених їх законодавством.

Цей випадок особливо вимагає професійної консультації та підтримки позивача в суді, адже залежно від ситуації та законів іншої держави – результат справи в суді може бути найрізноманітнішим. Такі кейси вимагають підвищеної уваги, концентрації та аналізу. Допомогти вам можуть наші адвокати-практики юридичної фірми. Звертаючись до нас за консультацією – Ви гарантовано отримаєте відповіді на свої запитання, а головне – алгоритм подальших дій.

Нам довіряє понад 300 клієнтів щорічно
0
5/5
рейтинг

Стягнення аліментів із іноземних громадян. Алгоритм послідовних дій

Найперше, що Вам необхідно зробити – це звернутися до територіальних органів Міністерства Юстиції України (за місцем Вашого проживання).

 

У Вас є вже на руках винесене рішення суду України разом із клопотанням? Клопотання має містити в собі такі відомості, як:



  • прізвище, ім’я, по батькові відповідача (варіанти заповнення можуть бути різні, адже це варіюється відповідно до законодавства іншої країни);
  • повна дата народження іноземця;
  • потрібно вказувати його громадянство і, хоча б, приблизну адресу проживання іноземця, яка була актуальною протягом останніх п’яти років до моменту початку розгляду справи про стягнення аліментів для дитини в суді України;
  • також, потрібно вказувати відомості, які надали б значну допомогу в розшуку іноземця та встановленню його особи/місця проживання (це може бути рід діяльності, місце роботи, його посада, фотографія тощо);
  • обов’язково потрібно зазначити матеріальний стан іноземця, з якого Ви хочете стягнути аліменти, вказати всю інформацію, яка відома Вам про його рухоме та нерухоме майно, або ж про актуальне сімейне становище.

* Клопотання складається відповідно до Доповнення 2 до Інструкції про виконання в Україні Конвенції “Про стягнення аліментів за кордоном” – [Про затвердження Інструкції пр… | від 29.12.2006 № 121/5 (rada.gov.ua)]

 

Суд України виносить своє рішення та оформляє такі документи, як:



  • видає позивачу копію рішення суду;
  • довідку про те, що судове рішення дійсне і вже набуло своєї законної сили;
  • відомості про те, чи було виконано рішення суду на території України (хоча б, частково, або ж зовсім не виконано);
  • необхідно обов’язково мати довідку з суду про те, що відповідачеві було належним чином повідомлено про засідання суду, щодо стягнення коштів та виконання її аліментних зобов’язань перед дитиною і що компетентний орган передав усі необхідні документи, що говорить про поінформованість іноземця про справу;
  • копія журналу судового засідання (або протоколу с/з) про те, що справа в суді України була розглянута по суті;
  • фото стягувача.

 

Важливо! Документи мають бути складені українською мовою, але їх треба продублювати ще й рідною мовою іноземця.

Аліменти від іноземця. Що робити, якщо не зверталися до суду?

При такому розкладі Вам потрібно буде також звернутися до головного територіального управління Міністерства Юстиції України, але вже із заявою, в якій мають бути такі відомості:



  • прізвище, ім’я, по батькові відповідача (варіанти заповнення можуть бути різні, адже це варіюється відповідно до законодавства іншої країни);
  • повна дата народження іноземця;
  • потрібно вказувати його громадянство і, хоча б, приблизну адресу проживання іноземця, яка була актуальною протягом останніх п’яти років до моменту початку розгляду справи про стягнення аліментів для дитини в суді України;
  • також, потрібно вказувати відомості, які надали б значну допомогу в розшуку іноземця та встановленню його особи/місця проживання (це може бути рід діяльності, місце роботи, його посада, фотографія тощо);
  • обов’язково потрібно зазначити матеріальний стан іноземця, з якого Ви хочете стягнути аліменти, вказати всю інформацію, яка відома Вам про його рухоме та нерухоме майно, або ж про актуальне сімейне становище;
  • підійде й інша інформація про іноземця, яка може стати в нагоді для його знаходження та стягнення аліментів;
  • довіреність, яку потрібно обов’язково нотаріально завірити у нотаріуса про те, що Ви делегуєте представлення своїх інтересів органу Договірної Сторони та надаєте їм можливість вжити заходів для стягнення аліментів від Вашої особи.

 

Звертаємо Вашу увагу на те, що цей план дій підходить не тільки для стягнення аліментів з іноземців, але й для стягнення аліментів з батька/матері, який/яка поїхав на заробітки за кордон.

Розмір аліментів з іноземця

 

Відповімо відразу, що немає єдиної фіксованої суми для стягнення аліментів з іноземця. Кожен випадок суто індивідуальний. Багато що залежить від Вашого добробуту, здоров’я дитини, чи немає у дитини особливих потреб, також, звичайно ж, величезну роль відіграє працевлаштування іноземця, його матеріальне становище та наявність/відсутність рухомого чи нерухомого майна.

 

Аліменти можуть бути визначені у твердій сумі (фіксованій), або ж – у відсотковому співвідношенні від доходу іноземця.

Вам може знадобитися: