Зміна статутного капіталу ТОВ
«LA Consulting» в Києві допоможе Вам розібратися з реєстрацією та перереєстрацією ТОВ під ключ і заощадить Ваш час
- Працюємо по всій території України
- Проводимо консультації, використовуємо індивідуальний підхід до кожного клієнта
- Кращі адвокати з багаторічним досвідом роботи
- Допоможемо відкрити бізнес не тільки в Києві, а й по всій Україні
- Захистимо Ваші права
Залишайте заявку
Під час підприємницької діяльності компанії може виникнути необхідність в зміні статутного капіталу Вашої юридичної особи. Статутний капітал можна як збільшити, так і прийняти рішення про його зменшення. У цій статті ми з Вами детально поговоримо про обставини, що змушують змінювати суму, про вимоги законодавства України, яким повинен відповідати статутний капітал, і, безпосередньо, про саму процедуру його зміни.
Нормативно-правова база для зміни статутного капіталу
При розгляді даного питання, необхідно керуватися такими нормативно-правовими актами, як: Цивільним Кодексом (ЦКУ), Господарським Кодексом (ГКУ) та Законом України “Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю”.
Поняття статутного капіталу ТОВ.
Статутний капітал – це першочергова умова для того, щоб Ваш бізнес міг функціонувати. Діяльність ТОВ не може початися без його формування, він складається з окремих вкладів кожного його учасника.
На законодавчому рівні чітко не регламентовано питання про те, яка саме сума повинна складати капітал ТОВ, тому, його засновники можуть самі, на свій розсуд, визначати його розмір. В офіційних документах компанії дана сума повинна бути вказана в національній валюті України, тобто, в гривнях.
Співвідношення часток учасників досить нескладно визначити, наприклад, якщо у ТОВ один власник, то, відповідно, йому будуть належати всі 100% акцій підприємства. Якщо засновників буде більше, то вони самостійно розподіляють між собою частку акцій. Свої частки в обов’язковому порядку повинні сплатити всі учасники організації, інакше, це буде вагомою причиною для виключення такої людини зі списку засновників.
На відміну від Акціонерного товариства (АТ) – ТОВ не має ніяких обмежень пов’язаних з кількістю його можливих учасників.
Поняття “статутний капітал” включає в себе:
- грошову суму;
- цінні папери;
- інше майно, яке не заборонено законодавством України.
Зараз ми з Вами докладніше розберемо кожен з вищевказаних пунктів.
- Гроші.
Їх можна вносити в статутний фонд не тільки в національній валюті України, а й в будь-якій іноземній. Головне, потім правильно конвертувати суму і в документах вказати її вже в гривнях. Можна робити вклади як готівкою, так і безготівково.
- Цінні папери.
Можна використовувати такі цінні папери, як:
- облігації;
- акції;
- сертифікати про заощадження;
- сертифікати про інвестиції.
- Інше майно.
У це поняття входить рухоме і нерухоме майно. Згідно ЦКУ, це можуть бути транспортні засоби, техніка, матеріали тощо. Нерухомість – це, звичайно ж, різні споруди, будівлі та інші об’єкти, пересування яких є неможливим без їх істотного пошкодження і знецінення.
Вимоги до статутного фонду
Згідно ЗУ “Про туризм” – загальний розмір часток одного туроператора не може становити більше 20% в КК іншого туроператора.
Згідно ЗУ “Про цінні папери” – особа, яка здійснює продаж цінних паперів, має право здійснювати свою діяльність тільки в тому випадку, якщо його КК становить не менше:
- 500 000 грн – при здійсненні дилерської діяльності;
- 1 000 000 грн – при здійсненні брокерської діяльності;
- більше 7 000 000 грн – при здійсненні діяльності пов’язаної з управлінням цінними паперами, або ж, андеррайтингом
* Андеррайтинг – це здійснення діяльності на ринку цінних паперів щодо коректної організації емісії.
Причому, частка іншого торговця в статутному фонді компанії в даній сфері діяльності – не може перевищувати 10%.
Згідно ЗУ “Про інформагентства” – забороняється створення і підприємницька діяльність такої організації, якщо в її статутному фонді буде більше 35% часток, які належать іноземним громадянам, або ж, іноземним юридичним особам.
Вся основна інформація про статутний фонд, його розміри та інші нюанси ТОВ вказується в установчих документах, а саме, в Статуті ТОВ, з подальшим її внесенням до ЄДРПОУ.
Також, відсутня будь-яке обмеження щодо внесення кредитних коштів в статутний капітал підприємства. Раніше така заборона була вказана в нормах ГКУ.
Зверніть увагу на те, що компанія не має права погашати кредит свого учасника, або ж, виступати його поручителем.
Що заборонено вносити в капітал?
- майно державних і/або комунальних підприємств, яке відповідно до українського законодавства не підлягає приватизації;
- векселі;
- право використання земельної ділянки, що належить державним і/або комунальним підприємствам;
- особисті нематеріальні права, котрі стосуються інтелектуальної власності;
- майно, оборот якого обмежений.
Як збільшити статутний капітал компанії (Україна)
Це можна зробити завдяки двом способам: без додаткових вкладів і з додатковими вкладами. Зараз ми з Вами розберемо докладніше ці варіанти.
Зміна статутного капіталу без додаткових вкладів
Якщо Ви вибрали цю стратегію, то в даній ситуації, ні склад учасників, ні розмір їх часток у статутному капіталі організації – змінюватись не буде.
За рахунок чого ж статутний капітал повинен збільшитися, запитаєте Ви? Відповідаємо: за рахунок нерозподіленого прибутку з Вашого бізнесу.
Як відбувається процедура? Організовуються збори учасників ТОВ, проводиться голосування між ними і, на підставі прийнятого рішення, виноситься Протокол ТОВ. Правом учасників загальних зборів є визначення конкретної суми з нерозподіленого прибутку підприємства, яка буде спрямована на збільшення статутного капіталу ТОВ.
Доцільним рішенням буде збільшити статутний капітал рівномірно по відношенню до суми кожного учасника. Дуже хорошою ідеєю, яка може значно допомогти Вам у майбутньому, є чітке регламентування зміни суми за рахунок нерозподіленого прибутку в Статуті ТОВ, що допоможе уникнути будь-яких маніпуляцій від недобросовісних учасників організації.
Як і в будь-якому іншому випадку, рішення зборів матиме юридичну силу, тільки тоді, коли на ньому проголосують 50% і більше від усієї кількості учасників.
Якщо Ви внесете відповідні зміни в установчі документи, то це автоматично означає те, що Вам необхідно буде зареєструвати їх в ЄДРПОУ.
Це питання регулюється Законом України “Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю”.
Зміна статутного фонду шляхом додаткових вкладень
Сама назва говорить за себе, зміна буде відбуватися за рахунок внесків як засновників компанії, так і третіх осіб.
Для врегулювання цих змін, також, потрібно провести загальні збори учасників. Всю погоджену під час їх проведення інформацію – вказати в протоколі загальних зборів ТОВ.
Внесок може виражатися не тільки в грошовому еквіваленті, а й в транспортних засобах, товарах, матеріалах, різноманітній техніці і так далі. Але, якщо це буде негрошовий внесок, то додатково вносяться в Протокол відомості про те, у скільки буде оцінена дана річ в грошовій сумі.
На зборах обмовляється термін внесення кожним конкретним учасником додаткового внеску, але цей термін не може перевищувати одного року з моменту прийняття такого рішення. Для третіх осіб часові рамки відрізняються – для них термін становить 6 місяців, після закінчення вищезгаданого. Але в Протоколі ТОВ може бути вказаний і менший термін.
Даний документ підлягає нотаріальному посвідченню, тому що Вам ще треба його буде подавати в державні органи і банк.
Якщо у Вас залишилися питання, що стосуються процедури зміни статутного капіталу, можете задати їх нашим юристам компанії “LA Consulting” в Києві. Ми відповімо на всі Ваші питання і разом знайдемо вихід з обставин будь-якої складності. Зв’язатися з нами можете просто залишивши заявку на нашому сайті, або ж, зателефонувавши по одному з вказаних на сайті номером телефону.
Зменшення розміру статутного капіталу підприємства
Така ситуація може виникнути в тому випадку, коли один (або декілька) учасник не зробив внесок (або зробив, але не повний) протягом наданого йому додаткового терміну.
З цього приводу, буде проведено збори учасників, на якому буде підніматися питання про виключення даного учасника зі списку засновників, або ж, зменшити статутний капітал організації відповідно до відсутньої часткою цього учасника. Також, за підсумками голосування може бути прийнято рішення про те, щоб нічого не змінювати, а просто перерозподілити несплачену частину між іншими, з подальшою її сплатою вже цими учасниками, це все на розсуд власників.
На порядку денному може підніматися питання про зменшення суми, бо вартість активів товариства впала більш ніж на 50%, в порівнянні з цим же показником за станом на кінець минулого року.
Згідно із законодавством, таке підприємство зобов’язане протягом 10 днів після прийняття рішення про зменшення статутного капіталу, попередити в письмовій формі всіх кредиторів.
Отримавши це повідомлення, кредитор, в свою чергу, протягом 30 днів має право звернутися до компанії з такими вимогами:
- укласти договір про забезпечення виконання зобов’язань;
- дострокове припинення зобов’язань або їх виконання перед кредитором;
- укладення іншого договору з кредитором.
На загальних зборах може бути винесено рішення про ліквідацію підприємства. Детальніше про це ми вже говорили в інший нашій статті.
Державна реєстрація змін
Потрібно посилатися на Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань».
Вам (або Вашій уповноваженій особі, яка буде діяти на підставі нотаріально посвідченої довіреності) потрібно буде звернутися до державних органів України до реєстратора для фіксації та внесення змін до ЄДРПОУ.
Якщо Ви хочете заощадити Ваш час – доручіть подачу і підготовку пакету документів професіоналам. Фахівці нашої компанії “LA Consulting” в Києві з радістю допоможуть Вам!
Перед цим необхідно заздалегідь підготувати пакет документів:
- Протокол і Статут ТОВ, які завірені нотаріально;
- ІПН та паспорт директора;
- нотаріально завірена довіреність (якщо Ви хочете, щоб Ваші інтереси представляв уповноважений на це людина);
- квитанція про сплату адміністративного збору.
На місці Вам нададуть реєстраційну заяву, яку потрібно буде коректно заповнити. На підставі поданої Вами документації реєстратор внесе зміни до Реєстру і повідомить про це відповідним державним органам. Проконтролювати процес Ви можете особисто, треба просто стежити за появою відповідних даних в Реєстрі та коли вже все буде готово – можна отримати Виписку з ЄДРПОУ.
Нам доверяет более 300 клиентов ежигодно
Чому варто вибрати саме "LA Consulting"?
- оформимо всю необхідну документацію з мінімальними строками;
- оперативне реагування на різні обставини справи;
- кваліфіковані фахівці, які з радістю проконсультують Вас і знайдуть найоптимальніший механізм вирішення проблеми;
- безцінний досвід у наданні послуг такого плану, ефективну співпрацю з державними органами;
Ми цінуємо нашого кожного клієнта і прагнемо створити найбільш комфортні умови для плідної співпраці. Працюємо не тільки в Києві і області, а й на території всієї України.
Зацікавила пропозиція? Заповніть заявку на сайті нашої компанії “LA Consulting” і ми самі з Вами зв’яжемося! Не хочете чекати? Тоді зателефонуйте нам за вказаним на сайті номером телефону.
Наши партнеры и клиенты
OTP BANK
Наш офіційний банк партнер
Банк Альянс
Наш клієнт та партнер
Арсенал Kids
Наш спортивний клієнт
Hidrafacial
Наш клієнт та партнер
Консультариус сопровождает нашу деятельность с момента регистрации первой компании, а именно с января 2019 года. Мы сразу нашли общий язык, после чего юристы включились в работу. Также нам нравится, что в данной компании обеспечивается параллельно и бухгалтерское сопровождение, поэтому клиент не испытывает сопротивления между аутсорс юристом и бухгалтером. Рады партнёрству и смело рекомендуем Консультариус!
Группа компаний MAGIC
(ТОВ «Меджик Консьерж», ТОВ «Меджик Консьерж»).
Время от времени пользуемся услугами юриста Консультариус для вычитки и подготовки договоров. Довольны безукоризненным соблюдением сроков, ценами на услуги и вниманию к деталям.
Рекламное агентство ArtNET
(ТОВ «АГЕНТСТВО ІНТЕРНЕТ-РЕКЛАМИ «АРТНЕТ»)
Для кожного бізнесу дуже важливо завжди мати на зв'язку надійних радників з юридичних питань, тому Компанія VARM користується послугами Консультаріуса на постійній основі. За час співпраці юристи продемонстрували себе як професіонали в спірних ситуаціях з контрагентами, зокрема в процесі узгодження договорів поставки. Дякуємо за плідну співпрацю.
VARM:Трубопроводна арматура
(ТОВ «В.АРМ»)
На старте нашего бизнеса мы вообще игнорировали юридические нюансы, избегали лишние бумаги и формальности, пока это не обернулось крупной проблемой - штрафные санкции от клиента. Когда ситуация зашла в тупик мы решили обратиться к юристам (не рекомендуем затягивать проблемы).
Сначала попробовали работать с первыми попавшимися из гугла, но то не смогли помочь и просто развели руками. Тогда другой наш клиент порекомендовал нам Консультариус, куда мы обратились и это был очень верный выбор. Сейчас мы уверенно вписываем юр. услуги в свой бюджет, потому что поняли, от каких больших рисков и головняка нас избавляют юристы. Занимайтесь бизнесом, договорами пусть занимаются специалисты.
* Кстати, от штрафных санкций со стороны клиента тоже удалось отбиться благодаря лазейке в договоре, которую нашёл юрист Консультариус :))ProfitMakers
(ТОВ "ПРОФІТМЕЙКЕРС")
Консультаріус – наші колеги з юридичного консалтингу, яких ми залучаємо в процесі надання послуг. За час спільної роботи жодного разу не булі зірвані строки або порушені умови: всі клієнти задоволені та залишали тільки позитивні фідбеки. З цього можна зробити висновок, що Консультаріус є надійним юридичним партнером. Бажаємо успіхів та розвитку Вашій компанії.
PartnerConsult LTD
(ТОВ «АК ПАРТНЕР КОНСАЛТ»)
Бизнес в сфере промышленного альпинизма имеет много подводных камней: начиная от вопросов безопасности сотрудников, заканчивая ответственностью перед клиентом. Деятельность компании PromAlp-Group усложнена, кроме того, и наличием иностранных заказчиков. К счастью, с этим всем уже больше года отлично справляются наши юридическо-бухгалтерские советники из Консультариус, которым мы полностью делегировали эту сферу. Рады сотрудничеству!
PromAlp-Group
(ТОВ «ПРОМАЛЬП-ГРУП»)