Як збільшити розмір аліментів

Підстави збільшення аліментів

Коли життєві обставини складаються так, що виникає потреба збільшення розміру виплати аліментів на дитину (дітей) — потрібно своєчасно звертатися до суду, щоб не затягувати та якнайшвидше отримати матеріальну допомогу.

По-перше, Ви повинні чудово розуміти, що вимога про збільшення розміру виплати аліментів на дитину (дітей) у суді необхідно буде аргументувати та надати вагомі доводи щодо цього питання.

По-друге, абсолютно не обов’язкова наявність будь-яких додаткових обставин, які виникли у Вашому житті. Достатньо буде того факту, що потреби дитини (дітей), за нинішнього розміру виплати за аліментами, не вдається задовольнити.

Українське законодавство прагне максимально захистити інтереси дитини (дітей), зробити все для того, щоб дитина розвивалася як фізично, так і інтелектуально, незалежно від зовнішніх обставин. Ці норми найбільш конкретизовані у Сімейному Кодексі України.

Варто зазначити, що розмір аліментів можна не лише збільшити, а й зменшити. Зменшення розміру виплат також здійснюється через суд, якщо батько і мати дитини раніше не досягли компромісу між собою в досудовому порядку.

банковский налоговый таможенный консультант

Що впливає розмір аліментів

Аліменти часто стають дуже важливим елементом у матеріальній складовій сім’ї. У зв’язку з розірванням шлюбу та припиненням взаємовідносин між подружжям — це викликає не лише глибоке емоційне потрясіння, а й завдає значної шкоди матеріальному добробуту.

У сьогоднішніх умовах карантинних обмежень, на жаль, є далеко не рідкістю випадки, коли люди змушено втрачають своє основне джерело доходу, а цінова політика при цьому лише посилює обставини, що склалися, і становище батька/матері. Розмір виплат за аліментами на дитину (дітей) дійсно може мати вирішальне значення для двох сторін розгляду.

Перед тим, як звертатися до суду з позовом про збільшення розміру виплат за аліментами, рекомендуємо спочатку звернутися за допомогою та консультацією до адвокатів-практиків у сфері сімейного права. Це надасть Вам можливість виявити, проаналізувати та врахувати всі нюанси, які матимуть велике значення під час розгляду справи у суді.

Обставини для збільшення розміру аліментів на дітей повинні бути конкретно позначеними і справді важливими, щоб на підставі їхнього суду зміг винести відповідне рішення.

  • якщо підтвердиться той факт, що реальний матеріальний стан платника аліментів перевищує розмір виплат на дитину (дітей);
  • зміни, що відбулися у сім’ї одержувача аліментів або платника аліментів;
  • великі матеріальні втрати, пов’язані з раптовою хворобою дитини (дітей), дорогою операцією, реабілітацією чи медикаментами;
  • зміни, що сталися у житті дитини (дітей), які потребують додаткових матеріальних витрат.

Ви повинні розуміти, що цей перелік не є вичерпним і може включати й низку інших обставин, що мають важливе значення для суду.

Головне правило: діти мають бути забезпечені всім, що їм необхідно для комфортного життя, навчання та відпочинку. Також можуть бути визначені додаткові умови та вимоги, необхідні для дітей, пов’язані з їх індивідуальними особливостями.

Збільшення розміру аліментів у твердій грошовій сумі

Міністерство Юстиції України зазначає, що виплати за аліментами можуть стягуватися декількома способами:

  • разові виплати на дітей;
  • періодичні виплати на дітей;
  • постійні виплати на дітей.

Це питання регулює статтями 184 та 185 Сімейного Кодексу України — [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2947-14/paran539#n539]

Суд за заявою одержувача встановлює розмір аліментів у твердій грошовій сумі.

Розмір аліментів, визначений на дітей судом або домовленістю між батьками у твердій грошовій сумі, щорічно підлягає індексації відповідно до закону, якщо платник та одержувач аліментів не домовилися про інше. За заявою одержувача аліментів на дітей, індексацію можна здійснити судом за інший період.

Коли йдеться про будь-які додаткові витрати на дитину (дітей), то вони завжди встановлюватимуться виключно у твердій грошовій сумі.

Такі способи стягнення, як відсоток від доходу, або ж частка від офіційного заробітку — тут не застосовні. Як показує судова практика, зазвичай суд присуджує відповідачеві виплачувати приблизно половину від суми, яку фактично витратив на дитину (дітей) позивач.

Зразок заяви на фіксовану суму аліментів

Якщо ми говоримо про виплату аліментів у твердій грошовій сумі, тоді одержувачу аліментів необхідно самостійно (на власний розсуд) вибрати спосіб їх стягнення.

Можна змінити отримувану суму з відсотків доходу на тверду грошову суму, відповідно, і навпаки.

Загальні вимоги до написання та оформлення позову про зміну розміру аліментів будуть аналогічними до зразка позовної заяви про збільшення розміру аліментів в Україні.

Як подати на збільшення аліментів

Відповідно до норм Цивільного процесуального кодексу України — позовну заяву до суду на збільшення розміру аліментів необхідно подавати за місцем проживання, або ж за місцем реєстрації відповідача.

Зверніть увагу на орієнтовний список документів, які вам знадобляться для процедури збільшення розміру виплат аліментів у суді:

  •  3 зразка позовної заяви про збільшення розміру виплат аліментів.

Заява до суду пишеться позивачем у довільній формі, обов’язкова умова: українською мовою, із зазначенням актуальних контактних даних.

  • необхідний документ, який буде підтвердженням Вашої особи;
  • копії документа, який буде підтвердженням того факту, що шлюб був офіційно укладений;
  • копії документа народження дитини (дітей);
  • попередня ухвала суду про призначення виплати аліментів на дитину (дітей) або копія нотаріально завіреного цивільного договору;
  • документ про склад сім’ї;
  • документ про доходи;
  • документ (квитанція) про те, що Ви заплатили держмито;
  • документи, що підтверджують одну чи кілька обставин у суді для збільшення розміру аліментів.

Збільшення розміру аліментів через суд

Розберемо докладніше. Чому ж не вдалося суттєво збільшити розмір виплат на дитину (дітей)?

Виходячи з Постанови Київського апеляційного суду, доводи апеляційної скарги про те, що позивач ОСОБА_1 несе витрати дитини на суму 19000 грн. щомісяця, тому відповідач має сплачувати аліменти у розмірі 7000 грн. щомісячно безпідставні, оскільки розмір таких витрат позивачем не доведено. Подані позивачем до справи квитанції не можна вважати належними доказами у цій справі, оскільки квитанції містять позиції товарів, які не узгоджуються з витратами на дитину.

Крім цього, залучені позивачем виписки за картковим рахунком у ПАТ «Креді Агріколь Банк» за період з 4 січня 2017 по 3 вересня 2020 року та за картковим рахунком в «Універсал Банк» за період з 1 жовтня 2017 по 30 вересня 2020 року встановлюють лише факт визначених витрат ОСОБА_1, але не ідентифікують такі витрати позивача, як витрати на дитину.

Крім того, необхідно звернути увагу на те, що позивач ОСОБА_1 до понесених витрат на утримання дитини відзначив витрати пов’язані з організацією відпочинку дитини, а також придбання меблів для дитини, але такі витрати не є щомісячними, а тому не можуть бути враховані при визначенні розміру аліментів, що підлягають стягненню на утримання дитини.

У свою чергу, позивач не позбавлений можливості у разі наявності особливих обставин (розвиток здібностей дитини, її хвороби тощо) звернутися до суду з позовом про участь у додаткових витратах на дитину, спричинених особливими обставинами, у порядку, передбаченому ст. 185 СК України.

Нам довіряє понад 300 клієнтів щорічно
0
5/5
рейтинг

Зразок позовної заяви про збільшення розміру аліментів в Україні

Для того, щоб скласти заяву до суду, потрібно вказати таку інформацію:

  • Ваші паспортні дані, ідентифікаційний код, актуальні контакти;
  • Дані відповідача – ПІБ, адреса прописки або останнього відомого місця проживання або роботи (обов’язково), паспортні дані, ідентифікаційний код, актуальні контакти (бажано);
  • Дані Вашої спільної дитини (дітей) – ПІБ дітей, їх дата народження.

Писати можна у довільній формі, головне — дотримуватись основних правил оформлення документів та приділити особливу увагу аргументації.

Для того, щоб збільшити свої шанси на успіх при розгляді в суді – звертайтеся за консультацією до адвокатів юридичної фірми, ми врахуємо всі деталі та нюанси Вашої справи та спільно розробимо план дій, який буде максимально ефективним у Вашій ситуації з аліментами.

Судова практика щодо збільшення розміру аліментів

Судова справа №367/795/18

https://reyestr.court.gov.ua/Review/101196826

Суть: у січні 2018 року позивач (Особа_1) звернулася до суду з позовом до відповідача (Особа_2) про стягнення аліментів на дитину.

Деталі справи: позивач стверджує, що у них із відповідачем є спільна дитина, зараз вони все ще перебувають в офіційному шлюбі. Але, станом на сьогодні, подружжя більше не підтримує шлюбних взаємин і з 2017 року живе окремо.

Відповідач змінив своє місце проживання. Вказує на те, що відповідач матеріальної допомоги не надає, всі питання щодо змісту, навчання та виховання спільної дитини вирішуються матір’ю самостійно. Дитині забезпечені всі належні умови. Угоди про добровільну сплату аліментів між сторонами не досягнуто.

Просила суд стягнути з відповідача ОСОБА_2 на її користь аліменти на утримання дитини, у твердій грошовій сумі у розмірі 2000 гривень, щомісяця, починаючи з дати звернення до суду з позовом до досягнення дитиною повноліття. Надалі позивач збільшила розмір позовних вимог та просила стягнути на користь аліменти у розмірі 7000 грн., щомісяця.

Суд першої інстанції задовольнив вимоги позивача лише частково: Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 аліменти на утримання дитини, у твердій грошовій сумі у розмірі 2000 гривень, щомісяця, починаючи з 30 січня 2018 року та до досягнення дитиною повноліття.

Вирішено питання розподілу судового збору. В іншій частині позовних вимог – відмовлено.

Позивач не була згодна з цим рішенням та подала апеляційну скаргу.

 

В апеляційній скарзі зазначає, що судом першої інстанції при прийнятті рішення, що оскаржується, були неповно з’ясовано обставини, що мають істотне значення для справи. Суд ухвалив рішення з порушенням норм матеріального та процесуального права.

 

Зокрема, зазначив, що позивачем було подано чисельну кількість доказів, які встановлюють щомісячні витрати на дитину. Зокрема, середньомісячний розмір витрат ОСОБА_1 на дитину з березня по грудень 2018 року склав 6 000 гривень, у 2019 році — близько 10 000 гривень та з січня по вересень 2020 року у розмірі 19 000 гривень.

У зв’язку зі збільшенням витрат на дитину за період розгляду справи судом першої інстанції, ОСОБА_1 змушена була збільшити розмір позовних вимог та просити стягнути з відповідача аліменти на утримання дитини у розмірі 7 000 гривень щомісяця з наданням відповідних доказів, що підтверджують витрати на дитину.

Суд не зважив на наявність в ОСОБА_2 витрат, що значно перевищують його дохід. Фактично відповідач проживає у Канаді та працює спеціалістом у сфері програмування. Відповідач приєднав до матеріалів справи квитанції, що підтверджують щомісячний перерахунок коштів на користь ОСОБА_1 у розмірі від 4 000 грн. до 10 000 грн. У судовому засіданні 11 червня 2021 року відповідач підтвердив, що він щомісячно перераховує кошти на утримання дитини у розмірі від 4 000 грн. до 6000 грн. Представник відповідача у цьому ж судовому засіданні зазначив, що середньомісячний заробіток ОСОБА_2 становить 6 000 грн., про що не заперечував і сам відповідач. Тобто, відповідач має можливість сплачувати аліменти на утримання дитини на суму 6 000 грн.; відповідач явно приховує свій реальний дохід, оскільки стверджує, що заробляє 6000 грн., у тому числі від 4000 грн. до 6000 грн. щомісяця перераховує на утримання дитини. Зважаючи на те, що кожен потребує здійснення особистих витрат, як мінімум на харчування, оплату комунальних послуг, проїзду та інші витрати, очевидно, що відповідач приховує свій реальний заробіток (дохід).

Стягнувши аліменти у розмірі 2 000 грн., суд поклав на позивача основний тягар утримання дитини, а також порушив право дитини на отримання достатнього розміру аліментів з метою забезпечення належного розвитку.

У тексті судового рішення неможливо встановити, якими обставинами справи, доказами та мотивами керувався суд, визначаючи розмір аліментів на утримання дитини на суму 2 000 гривень, за наявності доказів, що підтверджують витрати на утримання дитини, середній розмір яких становить орієнтовно 19 000 гривень.

Відповідач ОСОБА_2 не скористався своїм процесуальним правом на надання відгуку на апеляційну скаргу.

Ухвалою Київського апеляційного суду від 12 серпня 2021 року відкрито апеляційне провадження у справі.

Проаналізувавши всі обставини цієї справи про збільшення розміру виплати аліментів, суд ухвалив: Апеляційну скаргу ОСОБА_1, подану адвокатом, задовольнити частково.

Рішення Ірпінського міського суду Київської області від 11 червня 2021 року змінити в частині визначення розміру аліментів з 2000 грн. до 3500 грн.

В іншій частині рішення залишити без змін.

Вам може знадобитися: